Sosyal Ağlarda Yaz Rehaveti


 

Facebook ve Twitter’ın akıl almaz yükselişlerinden sürekli bahsetmek artık sıkıcı olmaya başladı. Ağustos ayı için de çok farklı sonuçlar yok aslında. Diğer tüm websitelerinde olduğu gibi bu sitelerde de yaz mevsiminden kaynaklanan bir duraksama söz konusu. Özellikle Facebook ve Twitter için durgun geçen yazın ardından Eylül ayında tekrar yükseliş trendi izleyebiliriz. Compete isimli araştırma şirketinin verilerine göre:

 • Facebook Ağustos’ta -0.37%’lik düşüşle 122 milyon tekil ziyaretçi, 4.69%’lik yükselişle 2.2 milyar ziyaret çekti.
 • Twitter ise aynı ayda Facebook’un aksine tekil ziyaretçisini 1.27% artırarak 23.5 milyon’a çıkardı. Toplam ziyaret sayısı ise -2.99% düşerek 149 milyona geriledi.

Her ne kadar bu iki site çok daha popüler olsa da Sosyal Ağ bu iki site ile sınırlı değil. Diğer networking sitelerinde Ağustos ayı şu şekilde gerçekleşti:

 • MySpace -6.73%’lik düşüş yaşadı ve tekil ziyaretçi sayısını 55.5 milyona düşürdü.
 • Bebo -7.68% geriledi.
 • hi5 da -15.36%’lik büyük bir darbe aldı.
 • LinkedIn, bu 3 sitenin aksine artışını sürdürerek 14.2 milyon aylık tekil ziyaretçi sayısına ulaştı.
 • Benim de çok sevdiğim ve takip ettiğim Digg yaz boyunca yükselişini sürdürdü ve rakipleri Reddit ve Mixx’i çok çok geride bıraktı.

Benzer Yazılar

2 Responses to Sosyal Ağlarda Yaz Rehaveti
 1. Trackback: clicca
  ... [Trackback]... [...] Read More: marketoloji.com/2009/09/09/sosyal-aglarda-yaz-rehaveti/ ... slideshare.net/OmniaGroupIT/logistica-integrata-omnia-group
 2. ... [Trackback]... [...] Read More Infos here: marketoloji.com/2009/09/09/sosyal-aglarda-yaz... mytatuaggi.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>