Vodafone Romanya’nın "İyi Niyetli Hırsızlar"ı


 

Vodafone ile McCann Erickson tarafından Romanya’da ilginç bir reklam kampanyası. Kiraladıkları profesyonel yankesiciler, önceden hazırlanmış flyerları insanların telefonlarının üzerine, çantalarının ve ceplerinin içerisine atıyorlar. Bu çalışmanın amacı insanları telefonlarını Vodafone tarafından sigortalatmaları için ikna etmek. Hazırlanan görsel de “Romanya’da her iki dakikada bir telefon çalınıyor” şeklinde başlıyor. Flyer’ların üzerine de benzer yazılar yerleştirilmiş.

Açıkçası bana bu tür reklamlar biraz riskli geliyor. Kesinlikle çok akılda kalıcı bir çalışma, ama yine de insanları ikna etmek için onları rahatsız edici bir şekilde onların özeline girmek çok da akıl karı değil. Ayrıca 2. ve 3. resimlerde aynı kişi kullanılmış. En azından farklı kişiler ve kareler kullanılsaydı daha iyi olurdu.

Hazır yan kesicili reklamlardan söz etmeye başlamışken 2008 yazında Burger King’in İspanya’da başlattığı “Reverse Pickpocket” isimli reklam kampanyasını da hatırlatmak istedim. İnanılmaz eğlenceli bir çalışma olmuş bence. Reklamı buradan izleyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>