Bir Marka Olarak NTV


 

NTV, yayın hayatına başladığı günden bugüne kadar haber yayıncılığı konusunda diğer kanallara örnek oldu diyebiliriz sanırım. Zaman zaman eleştirildiği yönler olduysa da genel olarak kendi adıma Türkiye’nin en iyi haber kanalıdır. Aslında tüm kanallar içinde de ayrı bir yeri vardır benim için.
Televizyon yayıncılığı biraz derinine indiğimizde oldukça zor bir iş. Günün her saatinde, her anında bir saniye bile boşluk bırakmadan içerik bulmalı ve bu içeriği en yaygın ağla Türkiye’deki insanlara ulaştırmalısınız. Bu zor işi yapabilen kanallar da zaten büyük oranda reklamın beslediği çok ciddi cirolar yapabiliyorlar. Televizyon her evde bulunan bir cihaz haline geldiğinden beri, kanal sayısı arttı ve rekabet kızıştı. Bu rekabette bir adım öne geçenler, ciddi pazar paylarına ulaştı. Özellikle Türkiye’de bu rekabetin içinde avantajlı olmak, belki de halkın nabzına göre şerbet vermekten geçiyor, ki bunu bir çırpıda sayabileceğiniz tüm kanallar yapıyor.

Başlıkta belirttiğim konudan uzaklaşmadan, bu kanallar içinde bir marka olarak NTV’nin nasıl farklılaştığını biraz açıklamaya çalışalım. American Marketing Association (AMA)’nın yaptığı tanıma göre marka;
“Ürün veya hizmetleri, pazardaki diğer ürün veya hizmetlerden ayıran, onları tanımlayan, onlarla özdeşleşmiş isim, işaret, sembol, tasarım veya bunların bir kombinasyonudur.”

NTV, ilk günden beri kullandığı logoyu biraz modifiye etti ve aşağıdaki gibi oldu. Eski logodan tümüyle vazgeçmemeleri ve logoda estetiğe önem vererek değişiklik yapmaları güzel olmuş.Bir marka, hedef pazarı için konumlanmak istediği yerde konumlanmalı (brand positioning) ve her zaman tutarlı olmalıdır (consistency). Bu iki noktayı NTV, yıllardır başarıyla yerine getirdiği için bir marka olarak pazardaki diğer doğrudan veya dolaylı rakiplerinden farklılaştı.

NTV, kendisini (en azından gözlemlediğim kadarıyla) günün belli saatlerinde en kaliteli ve en güncel haliyle haber değeri taşıyan haberleri yayınlayan, haber dışındaki içeriğini yine en kaliteli biçimiyle izleyicilerine ulaştırmaya çalışan bir marka olarak konumlandırıyor. Bu işlevleri, kişilerin marka algısını en üst düzeyde tutarak yerine getiriyor. NTV, kişilerde oluşturduğu bu marka algısını yıllarca tutarlı yayınlarıyla perçinledi ve bugünlere geldi.

Bu süreçte, bazı stratejiler izlendi. Bunlardan ilki brand extension, yani marka genişlemesiydi. Brand Extension, bir markanın farklı bir ürün kategorisinde de kullanılmasıdır. NTVSpor, NTV’nin yaptığı brand extension stratejilerinden birisi olarak gösterilebilir. Her ne kadar ayrı bir marka gibi görünse de, NTV ile beslenen bir marka olduğu aşikar. Ayrıca, aynı ürün kategorisinde (televizyon kanalı) hizmet vermesi ve farklı bir pazarı hedef alması (spor yayınlarını takip eden, genel olarak erkekler) açısından market development (pazar genişlemesi) stratejisinden de bahsedebiliriz. NTVSpor dışında, NTVRadyo, NTVSpor Radyo ve NTV yayınları gibi diğer markalar, yine NTV’nin brand extension stratejisinin bir parçası olarak görülüyor.
Diğer yandan, kurulduğu günden bugüne NTV yeni marka stratejisi kullanarak, farklı pazarlara hitap etmeye de başladı. CNBC-e, bu stratejinin en kilit noktası belki de. CNBC-e, içerik olarak gündüz bir ekonomi kanalı olarak çalışanları ve ekonomiyle yakından ilgilenenleri; akşama doğru başlayan yabancı dizileri ve kaliteli filmleriyle (altyazılı da olmalarından kaynaklanan) üniversite gençlerini ve çalışan genç insanları kendisine hedef kitle olarak belirledi ve yayına başladığı günden bugüne kadar bu konuda ciddi bir başarı gösterdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

CNBC-e’nin dışında NBA TV, e2, Virgin Radio, NTV’nin medyada farklı bir marka ile yayında olan diğer kolları.
NTV’nin görünen en büyük handikaplarından birisi olduğunu düşündüğüm web sitesi Ntvmsnbc.com, Alexa sıralamasına göre Türkiye’deki en popüler 32. site. Önündeki siteler içinde birçok haber sitesinin olması, NTV’nin televizyondaki popülerliğini internet ortamına taşıyamadığını gösteriyor. Tabi, bu noktada iki konudan bahsedilmesi gerekiyor. Birincisi, adres olarak çok zor yazılması. Televizyon yayınlarında özellikle ilk kurulduğu dönemde sıkça telafuz edilerek kişilerin akıllarında adresin kalıcı olması sağlanmaya çalışıldıysa da bu adresi adres çubuğuna yazmak ayrı bir meziyet. Google bu konuda yardımcı olsa da Milliyet.com.tr, Hurriyet.com.tr’yi yazmak insanlara çok daha kolay geliyordur eminim (hatta Hurriyet, ilk zamanlarda Hurriyetim.com.tr’ydi, sonrasında Hurriyet.com.tr’ye geçiş yaptı). Bir diğer nokta, Türkiye’de internete erişen kitlenin büyük kısmının aslında Hürriyet, Milliyet, Habertürk, Vatan gibi spekülatif haber yapan, bol resimli (seksi ve seksi olmayan), büyük fontlu, renkli ve hareketli siteleri tercih ediyor olması. Bu noktada, NTV’nin kendisini marka olarak koyduğu konuma uygun olarak hareket ettiğini düşünüyorum. Daha düzgün, ziyaretçilerin gözünü yormayan, işlevsel bir siteyi tercih etmeleri bundan kaynaklanıyor.

Her güzel şey gibi, sıkıntıları da var NTV’nin. En büyük eksiği internetten izlenememe sorunu. Bir dönem Sipru yazılımını çıkardılar ancak ben bu yazılımı kullanarak NTV veya diğer kanallarını hiç izleyemedim, işin ilginci izleyenini de görmedim. Sorunlu bir yazılım olduğu sözlüklerde ve forumlarda sıkça konuşuluyor. İnternet gibi hızla büyüyen bir mecrada, bu konudaki eksikliği biraz can sıkıcı. Umarım en kısa sürede bu eksikliğin öneminin farkına varırlar ve çözüm üretirler.

Benzer Yazılar

One Response to Bir Marka Olarak NTV
  1. ... [Trackback]... [...] Informations on that Topic: marketoloji.com/2009/09/08/bir-marka-ol... melbourneelectricianservices.com.au/lighting-installation-melbourne.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>