Google+ TV Reklamı: Paylaşın, Gerçek Hayatta Paylaştığınız Gibi


 

Google‘ın deneysellik+ürün sevdası malumunuz. Öte yandan hedef kitle ve ihtiyaca cevap verme hususlarında pek çok Google ürününün sorgulandığına şahit olduğumuzu söylemek mümkün.

Google+, Google’ın ısrarla arkasında durduğu ürünlerinden. Facebook karşısına konumlanan, ”privacy”, bilgi dağıtımı + tüketimi, ağ bağlantılarını gruplama ve hangout özellikleriyle farklılaşma iddiasındaki Google+ için bir de televizyon reklamı kotarıldı.

Filmde tamamiyle Google+’ı Facebook’tan bir ürün olarak farklılaştıran noktaların üzerinde duruluyor.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=GRmDGvdkg8E

Facebook ve Google‘ın Sosyal Ağlar rekabetinde farklılaştıkları nokta: Bağlantılara bakış açıları.

Facebook’un 2010’da Tipping Point‘i geride bırakmasından önce, 2006-2009 yılları arasında 6 Degrees of Separation‘ın (Dünya üzerindeki herhangi birine bağlanmak için 6 kişinin yeterli olduğu teorisi) fazlasıyla riayet edilen bir düşünce olmasını Facebook’un yükselişinden ayırt etmek zor. Aynı fikrin dönemin popüler kültür harikası Lost ve Obama’nın seçim iletişimiyle alakalı olduğunu görmek gerekiyor.

Google+’ın bağlantılara yaklaşımı daha farklı. Reklam filminde altı çizildiği üzere Google+, ”her şeyi herkesle konuşamayacağımızı” düşünüyor. Bağlandığınız insanlarla farklı ortam, motivasyon ve sebeplerle bağlanıyorsunuz. Ailenizle konuştuğunuzu yakın arkadaşlarınızla konuştuklarınızdan, iş arkadaşlarınızla konuştuklarınızı lise arkadaşlarınızla konuştuklarınızdan ayırmanız gerekebilir. Google+’ın ”Circles” adını verdiği özellik, bağlantılarınızı gruplamayı ve iletişim – içeriği özelleştirmenizi öneriyor, bu durumun sosyalleşmenin doğasında olduğunu vurgulayarak.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=sVf3UaZePC8

En nihayetinde açık kalan alanın segmentasyon olduğunu fark etmek zor değil. Facebook’un anlamlandırılabilir veri ve bağlantı birikimiyle segmentasyon hususunda yetersiz olduğunu iddia etmek mümkün olmasa da webi kullanıcı açısından sosyal ağlarda var olma paralelinde değiştirdiği düşünülünce, Google+’ın, pastadan pay almak / rakibini en güçlü olduğu noktada karşılamak ve benzeri motivasyonlarla farklılaştırılmış ve segmentasyon vurgusu yapan bir ürünle var olması anlam kazanıyor.

Google+’nın isabetli bir ürün olduğunu inkar etmek zor. Google+’nın halen critical mass‘e ulaşma, içerik üretimi + dağıtımı gibi noktalarda beklenen seviyeye ulaşmadığını da belirtmek gerekiyor.

Google’ın ürünleri için TV reklamı yapmasıysa, başka bir yazının motivasyonu olarak kalsın.

Benzer Yazılar

One Response to Google+ TV Reklamı: Paylaşın, Gerçek Hayatta Paylaştığınız Gibi
  1. ... [Trackback]... [...] Informations on that Topic: marketoloji.com/2011/11/26/google-tv-re... pretimmobiliertaux.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>