THY Konkur


 

“Konkur” tanımına önce Wikipedia’dan bakmak istedim, ancak Vikipedi’de henüz konkur sayfası oluşturulmamış. Ben de ‘kutsal bilgi kaynağı’na başvurdum ve konkurun reklam camiasında şu anlamlara geldiğini Eksisozluk’ten öğrendim:

Türkiye’de reklam camiasına mal olmuş terim. Konkura çağrılmak, konkura girmek, konkura hazırlanmak şeklinde biteviye uzayıp giden kullanımı vardır.”

Reklam verenin çeşitli reklam ajanslarına başvurarak bunu bildirmesi ve aralarından birini seçebilmesi için örnek kampanya hazırlamalarını istemesi hadisesi.”

Konkurun anlamına olan merakım, geçtiğimiz ay içinde kelimenin internet ortamında sıkça geçmesi yüzündendir; Türk Hava Yolları (THY) ile birlikte! “THY konkur” internette o kadar sık karşıma çıktı ki, kayıtsız kalamadım. THY, dijital pazarlama ajansını seçmek için bir konkur açmıştı. Konunun bu kadar çok karşım(ız)a çıkmasının sebebi ise şüphesiz ki THY’nin vaka analizi gibi değerlendirilebilecek konkur süreci. Konkur sürecini başlatan brief’in e-posta ile ajanslara dijital olarak yollanması ve sadece 2 sayfadan oluşması, bunun çok farklı bir konkur olacağının işaretlerini zaten veriyordu.
Konkuru kazanan ajanslardan biri olan dijital pazarlama ajansı Digital McCann’e göre, brief ilk başta çok sade görünmesine rağmen, THY bu brief ile ajanslara ilham verme ve onları motive etme konusunda oldukça başarılı. THY, hiç şüphesiz sosyal medyada bulunmanın ne kadar önemli olduğunun farkında ve işbirliği yapacağı reklam ajansının da hem bu alana hakim olmasını istemiş, hem de araştırmacı yapısının kuvvetli olmasına önem vermiş. Bu nedenle, THY brief’in parçalara bölmüş ve her bir parçayı internet ortamında farklı yerlere gizlemiş. Bunları bulmak ve brief’i birleştirmek de ajanslara kalmış. Parçalar Gmail’den Twitter’a, Facebook’tan Friendsfeed ve Flickr’a kadar pek çok internet sitesine dağıtılmış. Voden ajansın THY konkur için oluşturduğu blog’dan ulaştığım kadarıyla brief’in parçalarının dağıtıldığı internet sitelerinin görüntüleri şu şekilde:
Brief’in parçalarını birleştirmek, konkur’a hazırlanmaktan ayrı olarak tek başına değerlendirilebilecek keyifli bir süreç. Bazı ajanslar adım adım bu bulmacayı nasıl çözdüklerini, gün gün nasıl çalıştıklarını ve hangi aşamalardan geçtiklerini bizimle paylaşmışlar. Voden, OMD Digital bunlardan bazıları. Konkurun mobil tarafta kazanan ajansı Mobilera da, diğer çoğu ajans gibi konkur sürecinin çok heyecanlı ve bir o kadar da keyifli olduğunu düşünenlerden. Bu zekice düşünülmüş yaratıcı konkur süreci ile ilgili olarak, THY’yi olduğu kadar, THY’nin e-ticaret Müdürü Yüce Zerey’i de elbette ki tebrik etmek gerekir. Hiç şüphesiz Türkiye’de daha önce benzeri yapılmamış bu konkur süreci sayesinde THY, dijital pazarlama konusunda ne kadar geniş biz vizyonu olduğunu herkese göstermiş oldu. Bununla birlikte THY konkur medyada o kadar çok yer aldı ki, yarattığı etki bir viral pazarlama kampanyası niteliğinde. Böyle olunca da, ajansalar için bu konkuru kazanmak daha da önemli hale geldi. Heyecanlı bir süreçten sonra, THY’nin Dijital Pazarlama Ajansı’nı seçmek için açtığı konkur sonuçlandı ve kazananlar şu şekilde:

Digital McCann – Dijital Pazarlama Ajansı
Starcom – Dijital Medya Planlama Ajansı
Mobilera – Mobil Ajans

Benzer Yazılar

One Response to THY Konkur
  1. Trackback: afvallen
    ... [Trackback]... [...] There you will find 71515 more Infos: marketoloji.com/2009/08/22/th... dieetregister.nl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>