Viral Loop’un Viral Marketing’den Farkı Nedir? Viral Loop Yatırım Şirketleri için Neden Önemlidir?


 

Sanırım viral marketing’i az çok hepimiz biliyoruz. Viral marketing’i, “virütik” ya da “viral” pazarlama olarak türkçeleştirmek mümkün, ama farkeden pek bir şey yok, bu nedenle bu yazımda viral marketing olarak devam edeceğim.
Viral marketing için word-of-mouth marketing’in online ortama aktarılmış hali diyebiliriz. Hatta kimileri bunun için “word-of-mouse” tanımını da kullanıyor ki ben de bunu daha çok seviyorum. Viral marketing, varolan tüm imkanları kullanarak reklamınızın ya da kampanyanızın bilgisayar virüsü gibi hızla yayılmasını sağlayarak markanızın bilinirliğini artırma veya varsa diğer pazarlama hedeflerinize ulaşma olarak açıklanabilir. En yaygın şekli e-posta yoluyla bunu sağlamak, ama ciddi başarılara ulaşarak adından heyecanla söz ettirecek derecede başarıya ulaşmış bir çok farklı kampanya da var. Özenle hazırlanmış viral kampanyalar insanları her zaman heyecanlandırmıştır. Örneğin 2001 ve 2002’deki “The Hire” isimli 8 kısa filmden oluşan BMW kampanyası. En ünlü ve başarılı yönetmenlerle Hollywood’un ünlü yıldızlarını kullanarak çekilen kısa filmler BMW websitesinden izleniyordu. Yalnızca 4 ayda 11 milyon izleyiciye ulaştı ve BMW bir önceki yıla göre satışlarını 2001’de 12% artırdı. Şu anda 4 ayda 11 milyon izleyici çok değilmiş gibi görünebilir ama 2001 yılında bu inanılmaz bir başarıydı kesinlikle.
Viral loop ise, viral reklamcılık ya da viral pazarlama’nın biraz daha değişik hali. “Viral” kelimesinin anlamını biliyoruz. “Loop” ise Türkçe’de “spiral” ya da “döngü” anlamında kullanılıyor. Bir kuruş alınız, ve 30 gün boyunca her gün sadece ikiye katlayınız. Paranız iki hafta sonra 81.92 TL, 30 gün sonunda ise 5.4 milyon TL olacaktır. Viral loop için verilebilecek en genel örnekler sosyal networking siteleridir. Siz 5 arkadaşınızı davet edersiniz, onlar 5’er arkadaşını davet eder ve büyüme devamlı olarak sürer. Facebook, Twitter, Digg, MySpace ve YouTube viral loop’u en verimli şekilde kullanan, aynı zamanda viral loop aktiviteleri için de en verimli şekilde kullanılan (örn: Facebook Uygulamaları) mecralardır.
Viral loop yaratabilmek için en önemli iki özellik insanların kolaylıkla üye olabilmelerini sağlamak ve onların bu siteyi yayması için onlara bir neden vermektir. Viral loop katsayısının büyük olması insanların arkadaşlarını davet etmesine bağlıdır. Sosyal Networking siteleri bu nedenle büyük bir viral loop potansiyeline sahiptir. Bu siteye katılmak kolaydır, ve katıldığınızda bütün arkadaşlarınızla iletişim halinde olmak istersiniz, ve böylece döngü başlamış olur.
Sonuç olarak, nedir viral loop’un viral marketing’den farkı;

  • Viral marketing kampanyaları bir kereliktir, kendisini tekrarlamaz. Viral loop ise sürekli devam eder.
  • Bir süre sonra viral marketing kampanyaları sona erer, ama viral loop sonsuza dek devam edebilir. Viral loop yıllarca sürer, ama viral marketing’in ömrü genelde bir kaç ay ile sınırlıdır.
  • Viral marketing’in başarılı sayılabilmesi için ilgi çekmesi yeterlidir, yüksek sayıda kullanıcıya ulaşması vb. gerekmez. Öte yandan, viral loop’un başarılı olarak değerlendirilebilmesi için sürekli ve geniş bir kitleyi kendisine çekmesi zorunludur.

Yakın zamana kadar sadece Silikon Vadisi’nde konuşulan bu konu artık daha fazla biliniyor. Yukarıda saydığım nedenlerden dolayı da yatırım şirketlerinin viral loop potansiyeli yüksek şirketlere yatırım yapmayı tercih ettikleri söylenebilir.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>