İstanblue ve Tekrar Eden Viraller


 

İstanblue’nun bir önceki viral reklamı “Şehrin Ta Kendisi” ile gece hayatı, markalı ürün (İstanblue vodka) ve İstanbul semtlerini birleştirerek hem marka adına hem hedef kitlesine uygun bir iş yapmış ve bol bol paylaşılmıştı. Daha bir hafta önce ise Marketoloji’de Binboa’nın “Sosyal Bir Gece” viralini paylaşmış ve gece hayatı, temsil edilen içki markası ve sosyal medya kullanımı bağını başarıyla kurmasını örnek göstermiştik. İki rakip marka ancak virallerin odak noktası birinde sosyal medya iken diğerinde markanın çağrışımıydı.

İstanblue’nun yeni virali “İstanbul Gece Trafiği” de sosyal medyanın yeni gözdesi ve yine bol bol paylaşılır durumda. Ancak izlediğimizde gece hayatı olan gençler, alkol ve mecburen uğraşılan gece trafiği göndermeleri biraz gülümsetse de yeni ve bir adım ileri giden bir fikirle çıkılmadığını görüyoruz. Alkol yaşının ve websitesi kullanımının bile 24e çıkarıldığı ülkemizde ise başrolde oldukça genç, saf ve “loser” görünümlü bir karakterin olmasına hemen anlam veremedim. Ürün tamamen aynı, hedef kitle tamamen aynı, müzik seçimi, mekanlar tamamen aynı. Yani ekstra aktarılan bir değer görmediğimiz sürece gerçek bir viral başarıdan söz etmemiz mümkün değil.

Ancak yine de izleyin, kararı kendiniz verin:

 

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>