Mercedes’in Ekşisözlük’e Reklam Vermesi


 

Pazarlamacı açısından sözlüklerin önemi başlıklı yazıma nazire yaparcasına Mercedes Benz, Ekşisözlük’e reklam vermiş. Siteye girer girmez siyah bir Mercedes CLC bizi karşılıyor ve ana sayfada mercedes clc serisi başlığı ve entrysi görünüyor. Kısacası Mercedes Benz, kendine reklam mecrası olarak Ekşisözlük’ü seçmiş bugün. Günde yüzbinleri bulan ziyaretçi sayısıyla Ekşisözlük güzel bir reklam mecrası ancak Mercedes için uygun bir reklam kanalı mı? Bence değil. Mercedes CLC’nin sitesine giriyoruz ve fiyatlara bakmaya çalışıyoruz. Öncelikle bizi soldaki menüde kısa bir “En güncel fiyat ve kampanya bilgisi için lütfen bayilerimiz ile iletişime geçiniz” açıklaması karşılıyor. Yılmıyoruz ve aşağıdaki Kampanya linkine tıklıyoruz. Görüyoruz ki bu alman mühendislik harikası CLC’nin Sports Coupé modeli 32.750€ dan başlayan fiyatlarla satılıyormuş. Yani takriben 60 bin YTL lik bir arabadan bahsediyoruz. Bu arabayı alabilecek kaç kişi Ekşisözlük’e girmiştir ve Mercedes-Benz bu reklam kampanyası için ne kadar harcamıştır, bu iki parametre bu kampanyanın başarısını doğrudan etkiler.
İşletme Mühendisliği günlerimde aldığım Principles of Marketing dersi kapsamında arkadaşlarımla hazırladığımız (ki bu arkadaşların ikisi Berna ve Hüseyin’di) projede doğrudan pazarlama stratejilerini incelemiştik ve sektör olarak otomotivi seçmiştik. Otomotiv sektörü, doğrudan pazarlamaya özellikle ürünün fiyatı, alınabilirlik gücü, pazar yapısı ve hedef kitlesi düşünüldüğünde oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz. Kısacası, ürün fiyatı olarak nispeten yüksek ve ortalama 5 yılda bir değiştirilen bir ürün için yapılacak daha nokta atışı reklam ve pazarlama kampanyaları başarıyı arttıracaktır. Ancak Mercedes-Benz gibi premium bir ürün üreten ve satan markanın Ekşisözlük’te reklam vermesine açıkçası şaşırdım.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>