Twitter; Fortune 100 Şirketleri için En Popüler Sosyal Medya Platformu


 

Twitter ile henüz Türkiye olarak pek tanışmamış olsak da şu anda dünyada yarattığı etkiyi düşündükçe bu ilgisizliğin çok uzamayacağını düşünüyorum. Zaten Türkiye’ye 2-3 yıl gecikmeli gelir bu tür yenilikler. Hatta çoğu zaman şirketler ürünlerinin Product Life Cycle yani “ürün yaşam dönem”ini uzatmak için gelişmiş ülkelerde olgunluk dönemine ulaşan ürünlerini gelişmekte olan ülkelerde piyasaya sürmeye veya pazarı genişletmek için daha agresif davranmaya başlar. Tabi burada ürün kavramı biraz daha farklı ama mantık yine aynı aslında.
Gelelim konumuza, sosyal medya birçok şirket tarafından yoğun bir biçimde kullanılmaya başlandı ama hangisi en popüler? Burson- Marsteller isimli PR şirketine göre Twitter Fortune 100 Şirketleri göz önüne alındığında açık ara önde.
Rakamlarla açıklayacak olursak, Fortune 100’ün %54’ü Twitter’da mevcut, %32’sinin bir blogu var ve %29’unun bir aktif Facebook sayfası var. Dahası, sadece bir sosyal medya kullanan şirketlerin %76’sının tercihi Twitter. Fortune 100 Şirketlerini bu konuda biraz daha yakından inceleyecek olursak;

  • Sadece %17 her üç aracı kullanıyor.
  • Twitter kullanan Fortune 100 Şirketlerinin %94’ü haber ve duyurular için, %67’si müşteri hizmetleri için, %57’si ise promosyonlar için Twitter’ı kullanıyor.
  • Fortune 100 Şirketlerinin ortalama 5.234 “follower” yani takipçisi var.
  • Bu üç aracı kullanmayan Fortune 100 Şirketi sayısı ise 40.
  • Twitter kullanan şirketlerin %69’u haftada en az 4 post yapıştırıyor.
  • “Follower” yani takipçi sayısını en hızla artıran üç şirket ise Microsoft, AT&T ve Walt Disney.

Şirketlerin neden Twitter’ı daha fazla kullandıkları konusunda farklı fikirler ortaya atılabilir, bence kullanım kolaylığı en önce geliyor. Sizi takip eden insanları 140 karakterlik tweetler ile kolaylıkla bilgilendirebiliyorsunuz. Facebook’taki varlıklarını güçlendirerek Google’ın arama motorunda ilk sıralarda çıkmaya başlayan bir çok şirket olduğunu hatırlatarak Facebook hayran sayfalarının gücünün kesinlikle Twitter’dan aşağı kalmayacağını belirtmek isterim.

Benzer Yazılar

One Response to Twitter; Fortune 100 Şirketleri için En Popüler Sosyal Medya Platformu
  1. Trackback: boardshoarts
    ... [Trackback]... [...] There you will find 67056 more Infos: marketoloji.com/2009/08/11/tw... gcero.us/?page_id=102

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>