Pazarlamacı Açısından Sözlüklerin Önemi


 

İlk olarak Ekşisözlük sözlük terimini ortaya çıkardı. Hemen herkes sözlüklerin formatını biliyordur. Ekşisözlük’ten sonra İTÜ sözlük ve Uludağ sözlük de oldukça popüler oldu ve bir anda bu kültür gençler arasında bir trend haline geldi. Kaliteli içeriğin önemini büyük oranda arttırdığı günümüz internet dünyasında, Ekşisözlük birçok kişi tarafından güvenilir bilgi kaynağı olarak görülüyor. Bunun sebebi, herkesin Ekşisözlük’te yazar olamaması ve yazarların sözlerini sakınmaması. Yazarlar yazdıklarının arkasında cesurca durduğu ve fikirlerini en açık şekilde ifade ettiği için tüm yazılanların diğer sitelerdeki içeriğe göre daha güvenilir olduğunu söyleyebiliriz. Aralarında art niyetli olanlar çıkacaktır tabi ancak bu art niyetli kişiler de yine yazarlar tarafından yazdıkları yazılar ile deşifre ediliyor. Örneğin, birisi bir ürünün özelliği ile ilgili o ürünün altına eleştirel bir entry girmişse, başka bir yazar bu entry i baz alarak, entry i çürütecek bazı noktaları vurgulayabiliyor. Bu sebeple, bir ürün veya hizmetle ilgili yazılan herşeyi okuduğunuzda aklınızda o ürünle ilgili belli şeyler oturmuş oluyor.

Diğer bir açıdan bakacak olursak, hep söylenir; bir üründen olan memnuniyesizlik diğer insanlarla, elde edilen memnuniyetten daha fazla paylaşılır. Yani Ekşisözlük’teki yorumların hepsinin olumsuz olması aslında bu ürünün gerçekten de tamah edilmemesi gereken bir ürün olduğu anlamına gelmeyebilir. Yine de Ekşisözlük’te, benim tecrübe ettiğim kadarıyla, olumlu yorumlar da olumsuz yorumlar kadar yer alıyor. Bu açıdan genel anlam itibariyle objektif bir bakış açısı veriyor diyebiliriz.

Ekşisözlük’ün Alexa sıralamasına göre Türkiye’de en popüler 21. site olduğunu düşünürsek ciddi bir trafik çektiğini söyleyebiliriz. Ekşisözlük’ün bu gücü, pazarlamacılar için oldukça önemli.

Öncelikle, bazı süper zeki pazarlamacıların düşündüğü (ve çoğu zaman yapmaya yeltendiği) gibi yazar tutmaya çalışıp ürünle ilgili övgü dolu yazılar yazdırmak mantıksız çünkü sizin yazı yazdırabileceğiniz maksimum yazar sayısı bile o ürünle ilgili kötü tecrübe yaşamış yazarları geçemez. Siz yazdırdıkça onlar çürütür. Kısacası bu mecraları öncelikle tanıtım amaçlı düşünmemek gerekiyor.
Sözlükler ürünlerle ilgili müşteri bakış açısından çok önemli bilgiler barındırabilir. Bu bilgiler, hem önemli bir toplumsal süzgeçten geçerek bu mecraya yansımıştır, hem de diğer onbinlerce insanı etkileme potansiyeline sahiptir. Sözlüklerde ürünler ve hizmetler ile ilgili girilmiş entryleri incelemek ve bu bilgileri karar alma sürecine dahil etmek, pazarlamacıların ilk önceliği olmalı.
İkincisi, sözlükler ciddi bir kesime hitap ediyor ve bir reklam mecrası olarak iyi bir alternatif olarak görünüyor. Temalı reklamlar, tüm ana sayfaya giydiriliyor ve metin bazlı reklam da ana sayfada görülüyor. Arama menüsünün altına ayrı bir menü linki gibi reklam verilebildiği gibi sağ tarafta da banner gösterilebiliyor.
Bunların hepsi birer gözlemden fazlası değil tabi. Sözlüklerin pazarlamacılar için iyi bir kaynak olduğu ortada ancak her ürün veya hizmete göre bu kaynağın önemi ve etkinliği değişkenlik gösterebilir. En kötüsü görmezlikten gelmek, aman.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>