Facebook Sayfaları: “Bunun Hakkında Konuşanlar” Nedir?


 

Sahip olunan medya (ing:owned media) Forrester tarafından markanın kontrol ettiği medya olarak tanımlanmış. Bir markanın ürünlerinin bulunduğu raflar veya mağazaları, web sitesi, mobil sitesi birer sahip olunan medyadır. Ancak günümüzde oldukça önemli hale gelen bir başka sahip olunan medya var: Facebook Sayfaları.

800 milyondan fazla kullanıcıya sahip Facebook, artık markalar için de büyük önem taşıyor. Müşterileri veya potansiyel müşterileriyle etkileşime (dikkat! iletişim değil etkileşime) geçebilecekleri, çok büyük kitlelere ulaşabilecekleri, ağızdan ağıza pazarlamanın gücünü kullanabilecekleri bir mecra artık Facebook.

Facebook Sayfaları, bu noktada markalar için kritik önem taşıyor. Facebook Sayfaları üzerinden hayran kitlelerini büyüten ve hayranlarıyla etkileşime geçen markalar artık Facebook’ta kendilerinden daha da fazla söz ettirmek istiyorlar. Facebook’un yeni parametresi “Bunun hakkında konuşanlar (ing:people talking about this)” da artık markaların hedeflerinin sadece hayran kitlesini büyütmek olmaması gerektiğini, kendileri hakkında Facebook’ta konuşulmasının en az hayran sayısı kadar önemli olduğunu gösteriyor. “Bunun hakkında konuşanlar” marka ile ilgili son 1 haftada haber yaratan herkesi içeriyor. Bu haberler, kişinin markanın sayfasını beğenmesi, sayfadaki bir gönderiyi beğenmesi, gönderiye yorum yapması, bir fotoğrafta sayfayı etiketlemesi, markanın bir mağazasında yer bildirimi yapması gibi marka ile ilgili tüm haberleri kapsıyor.

Markaların, Sayfalarını hayranları için ilgi çekici hale getirmeleri gerekiyor. Nedeni çok basit, markalar kullanıcıların Facebook’taki haber kaynaklarında, kullanıcıların arkadaşları ile rekabet ediyorlar. Bu sebeple, en az arkadaşlarının oluşturdukları haberler kadar ilgi çekici gönderiler paylaşması ve hayranlarının bu gönderilerle etkileşime geçmesini sağlaması gerekiyor. Bu da hem gönderilerine olan ilgi, hem de ilginin ağızdan ağıza pazarlama ile yayılması açısından çok önemli.

Facebook’un markalar için Facebook Sayfaları ile ilgili paylaştığı 10 ipucunu buradan indirebilirsiniz. Döküman İngilizcedir.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>