Facebook Marketing Bible


 

Facebook’u iş hacminden bağımsız olarak ürününü pazarlama amacıyla kullanmak isteyen074-3445366091113130898098″ border=”0″ /> herkesin kesinlikle okuması gereken bir kitap. İçeriğinden biraz bahsetmek istiyorum. Kitap 3 ana bölümden oluşuyor.

1. bölüm hedef kitlesine viral yollarla ulaşmaya çalışan ve pazarlamaya ayıracak bütçesi olmayanlar için yazılmış. Profil sayfası, Fanpage, Grup, Eventler, Resimler vb. araçların en verimli kullanım yöntemlerinden detaylı bir şekilde bahsedilmiş .

2. bölüm Facebook pazarlaması için belli bir bütçeyi gözden çıkarmış olan reklamcılar için yazılmış. Burada Facebook Social Ads yani bildiğimiz Facebook reklamları, Beacon, Poll Uygulamaları, Facebook Platform Reklam Ağları, Uygulama Sponsorlukları ve Sponsor Gruplar anlatılıyor. Kitabı okuyunca paranız olduktan sonra Facebook’ta bir çok farklı reklam uygulamasının olduğunu da görmüş olacaksınız. Bu arada, Beacon 2007’den bu yana var olan bir program ve Facebook kullanıcılarının partner websitelerde yaptığı aktiviteleri Facebook’ta news feed olarak göstermek için kullanılıyor. Örneğin Amazon sizin aldığınız bir kitabı Facebook’ta news feed olarak yayınlayabilir. Sponsor Gruplar ise html kullanarak grubu yeniden tasarlamanıza imkan veren bir reklam çeşidi.

3. bölüm Facebook’taki uygulama sahiplerinin pazarlama sırasında işlerine yarayacak türden bilgilerden oluşuyor. Bunlardan bazıları Profil kutularının, mini feed’lerin, news feed’lerin, davet gönderme sisteminin, Facebook ve e-mail güncellemelerinin daha verimli kullanılmasıyla ilgili.

Sonuç olarak, her ne kadar kimileri Sosyal Ağları hala ciddiye almasa da bu mecra önemli bir kesim için halihazırda büyük bir pazarlama alanı olarak öne çıkıyor. Facebook’taki sürekli değişimi göz önünde bulundurarak 2 ayda bir güncellenen bu kitabı okumak Facebook’taki faaliyetlerini geliştirmek isteyenlere çok yardımcı olacaktır.
Unutmadan, kitabı Amazon’dan da C4090-450 alabileceğiniz gibi buradan da satın alabilirsiniz: http://www.insidefacebook.com/2007/12/09/inside-facebook-marketing-bible-24-ways-to-market-your-brand-company-product-or-service-in-facebook/

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>