Müşterilerinize Ulaşmak için Webinar Alternatifi


 

American Marketing Association’ın sitesi MarketingPower’da çıkan bir makalede Webinar’la ilgili detaylı bilgi veriliyor. İnternet üzerinden yapılan seminerlere kısaca webinar deniyor. Makaleden ziyade bu yazıya, bir broşür veya flyer diyebiliriz çünkü yazıyı web konferans hizmeti veren Readytalk şirketi yazmış. Yine de okunmaya değer bir yazı, webinarların neden diğer kanallardan etkin olduğu anlatılıyor.

Fuarlarda yaptığınız tanıtımlar sonrası elde ettiğiniz potansiyel müşteri listesini kullanarak, fuar sonrası bu potansiyel müşterileri gerçek müşteri haline getirebilmek için yapılan tanıtım çalışmalarından birisi olarak webinar kullanılabilir. Daha önceleri, doğrudan posta ile veya e-mail aracılığıyla potansiyel müşterilerin ilgisi çekilmeye çalışılıyordu veya yüzyüze toplantılar düzenleniyordu. Doğrudan posta ve e-mail ile yapılan ürün tanıtımı çalışmalarının dönüşü yüksek oranlarda olmadığından genelde toplantılar düzenlenir, bu sıkıcı toplantılarda ürün tanıtımı yapan prezentabl satışçılar sunum yapar, sunum boyunca dinleyenlerin büyük kısmı da ya uyuklar, ya da ilgileniyormuş gibi yapar.

Burada en önemli sorun dikkat çekebilmek ve mümkün olduğunca kişiyi yormamak. Bir sürü grafikle, yazıyla, rakamla, referansla süslenmiş bir sunumun yaratıcılıktan pek nasibini almadığını söyleyebiliriz, çünkü bu bahsettiklerim benim bile aklıma bir çırpıda geliyorsa tüm satışçılar bu noktaları işin kolayına kaçarak sunumlarında kullanıyorlar.

Webinar bu noktada iyi bir alternatif olabilir mi? Bence en azından denemekte fayda var. Sonuçta yapacağınız işin doğası, hitap ettiğiniz müşteri portföyü (belirtmekte fayda var genel olarak B2B-kurumsal satıştan bahsediyorum) sizin yapmanız gereken ürün tanıtımı veya lansman çalışmalarınızı şekillendirecektir. Örneğin, tümü yurtdışında olan hitap ettiğiniz kitle ile yüzyüze bir araya gelmeniz doğal olarak pek mümkün olmayacaktır, olsa da yüksek maliyeti sebebiyle muhtemelen vazgeçilecektir. Diğer yandan müşterilerinizin de kendi işinin olduğunu ve sizinle bir toplantı yapmaya pek yanaşmayabileceklerini de hesaba katmak gerekir. Hal böyle olunca, internetin getirdiği nimetlerden yararlanmak en azından deneyerek verimliliğini ölçmek iyi bir alternatif olarak ortaya çıkıyor. Webinar lar sayesinde ürününüzle ilgilenen tüm müşterilerinize aynı anda ürününüzün tanıtımını yapıp, interaktif bir ortamda müşterilerinizi yormadan onlardan geri dönüşler alabilirsiniz. İçerik olarak sıkıcı sunumlarda pek raslamadığımız videolar veya daha renkli ve ilgi çekici görsel materyaller kullanabilirsiniz. Böylelikle, e-mail ve doğrudan postalama ile elde edemeyeceğiniz geri dönüş bilgilerini webinarlar sayesinde elde edebilecek, birebir toplantı yapmak için katlanacağınız maliyetleri ortadan kaldırmış olacaksınız. Webinarların da kendi içinde maliyetleri var tabi ancak bu maliyet, alternatif maliyetlerinizden çoğu zaman düşük olacaktır. Sonrasında kendi işiniz ve müşterileriniz açısından webinarların diğer yöntemlere göre verimliliğini ölçmek size kalmış.

Konuyla ilgili ReadyTalk’ın hazırladığı yazı-makale-broşür-flyer ı(her ne ise) buradan okuyabilirsiniz. (ingilizce)

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>