iPadler Elimizde, Biz Gideriz Bienal’e


 

Adı üstünde 2 yılda bir düzenlenen İKSV yönetimindeki Bineal, İstanbul’un kültür sanat açısından gurur duyulan aktivitelerinden biri. Sanatla, özellikle de modern sanatla birçok izleyiciyi tanıştıran ve dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini İstanbul’a ayağımıza getiren Bienallerin hepsini ben de ziyaret etmeye çalıştım. Ancak son ziyaretim bambaşkaydı, rehberimiz önderliğinde ve İKSV Sosyal Medya Sorumlusu Emre Erbirer eşliğinde bloggerlar olarak çok güzel ve doyurucu bir gezi gerçekleştirdik. Ve bu deneyimi tamamlayan en önemli özellik her birimizde, İKSV Mobil HD adlı uygulamanın yüklü olduğu iPadlerin olmasıydı.

iPadli ve rehberli bu turlardan ziyaretçiler de faydalanıyor, gerek Koç/Bilkom’un ücretsiz verdiği iPadlerle, gerekse kendi iPadlerine yükleyerek. Peki Vodafone sponsorluğundaki bu uygulamada neler var? Daha önce sesli rehberler eşliğinde aldığımız bilgilerin yüzlerce katını almak mümkün. 3 boyutlu olarak gezdiğimiz katın planı, her bir odaya tek tek tıklayabilme ve sanatçı hakkına detaylı bilgi alabilme, galeri bölümünde tüm eserlerin görsellerine ulaşabilme ve beğendiğimiz eserleri anında Facebook ve Twitter gibi ağlarda paylaşabilme… Etkilendiğiniz bir çalışmayı hemen Facebook’unuza kendi yorumunuzla beraber post edebilmek gerçekten interaktivite adına bir artı puan. Vodafone’a da bu çalışmada imzası olduğu için tebrikler.

Ayrıca bu gezide tekrar şahit olduk ki İKSV hem kültür sanat aktivitelerini, hem de işin pazarlama kısmını çok büyük ciddiyetle yapıyor ve bir çok kar amaçlı firmadan büyük bir pazarlama ekipleri var. Bienal’i klasik 4P pazarlama paradigması içinde inceleyecek olursak:

- Ürün: Bienalin sanatsal içeriği, zenginliği, temaları ve 3 katı doldurması serginin kalitesi açısından tartışılmaz.

- Fiyat: Hedef kitlenin başında gelen üniversite öğrencilerine ücretsiz olması, normalde de bilet fiyatlarının çok çok makul tutulması fiyatlandırma hanesine de artı puan.

- Kanal: Bienalin halka ulaşma yeri ve şekli, merkeze yakın İstanbul Modern’in yanına konumlanması çok elverişli. Vakıf bir çok dev sponsora sahip. Ve en önemlisi, geliştirilen mobil uygulamalarla Bienal’e gelme fırsatını bulamayan kesimler bile eserlerden haberdar olup gerçeğinin yerini tutmasa da bir nebze bu deneyimi yaşayabilecek.

- Promosyon: Vapur iskelelerinde Bienal tabelalarıyla insanları önce bienali dolaşıp sonra vapurlarına binmeye davet eden görevliler, geniş pazarlama ekibi, medya sponsorları ve sosyal medya yönetiminde gösterdikleri özen göze çarpıyor.

Bu yeni uygulama ve bilgiler ışığında, son 4-5 gününde bienali kaçırmamanız, hele teknolojiyle ilgilenen veya eserler hakkında daha da çok bilgi edinmek isteyenler için iPad deneyimiyle gezmeyi hiç kaçırmamanız tavsiye edilir.

Benzer Yazılar

One Response to iPadler Elimizde, Biz Gideriz Bienal’e
  1. ... [Trackback]... [...] Find More Informations here: marketoloji.com/2011/11/08/ipadler-eli... pinyourincome-review.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>