Facebook Fanpage’leri Pazarlamacılar için Cazip Hale Getirdi


 

Sosyal networking sitelerinin pazarlama mecrası olarak sıklıkla kullanılmaya başlanması bazı soruları da beraberinde getirdi. Facebook ve Twitter’ın mantık dışı istatistiklerle büyümesi kuşkusuz bu ve benzeri sitelere olan ilgiyi artıran başlıca faktör oldu. Peki Facebook’u bir pazarlama mecrası olarak kullanmak isteyen büyük ölçekli şirketler ne yapmalı? Hayranlarını bir yerde toplamak için Grupları mı yoksa Fanpage’leri mi kullanmalı?
Bundan bir ay öncesine kadar kesinlikle Grup kurmayı tercih ediyordum ve herkese 070-336aynı tavsiyede bulunuyordum ama bu sorunun cevabını vermek artık daha kolay çünkü Facebook öyle düzenlemeler yaptı ki Fanpage’ler pazarlama aktivitelerini yürütmek için resmen yeniden yaratıldı. Şimdi Gruplar yerine Fanpage’leri tercih etmek için ne gibi motiflerimiz var ondan bahsedelim.
Öncelikle, bir Grup sahibinin hayranlarıyla iletişmek için bir kaç seçeneği var; eğer grup üyelerinin sayısı 5000’in altındaysa üyelere direk mesaj gönderebilir, tartışma panosuna yazılar yazabilir ya da duvara yazılar yapıştırabilir. Fanpage’lerde ise kurucular link, resim ya da güncellemeleri Fanpage’lerinin duvarına yapıştırır ve bu postlar doğrudan News Feed yani Haber Kaynağı olarak üyelere ulaşır. Üyelerin bu postları “beğen”mesi ya da postlar hakkında yorum yapması bu postların o üyelerin arkadaşları tarafından da görülmesini sağlar. Örneğin, Lance Armstrong’un Fanpage’ine baktığımda her postun altında en az 2500 kişinin bu postu beğendiğini, en az 500 kişinin de yorum yaptığını görüyorum. Tabi Lance Armstrong Fanpage’inin 970.000 civarında üyeye sahip olduğunu da belirtmekte fayda var.
Fanpage’lerin gücü bununla sınırlı değil. Fanpage’leri kullanarak hayranlarınızla 642-832 daha yakın iletişime geçebilir, gerektiğinde onlardan fikirler alabilirsiniz. Poll Uygulamaları’nı kullanarak hayranlarınızın tercihlerini öğrenmek gerçekten çok kolay.
Mayıs ayının başında Facebook Insights biraz daha geliştirildi ve artık Fanpage sahiplerinin sayfalarındaki interaksiyonu daha yakından izleme şansı var. Çeşitli grafiklerle günlük/haftalık/aylık aktif kullanıcıları, bunların demografik bilgilerini, görüntülenen sayfaları, güncellemeleri görebilir hale geldi artık Fanpage sahipleri. Bu saydıklarımızın Gruplarda olmadığını da tekrar hatırlatmak isterim.
Son olarak, bence en önemlisi, Fanpage kullanarak Google’da üst sıralarda görüntülenmek artık çok kolay. Geçtiğimiz aylarda herkesin kendi ismini URL olarak almaya çalıştığını hatırlıyorsunuzdur. Aynı şey Fanpage’ler için de geçerliydi ve URL olarak alınan linkler sayesinde sizi arayanlar eğer URL’i olan Fanpage’lere üye iseniz Genel Arama Listeleme’sinde o Fanpage’in ismini de görmeye başladı.
Sonuç olarak, Fanpage’lerin yükselişi Grupları çoktan arka plana itti. Hala ayakta kalmaya çalışan gruplar olsa da artık işleri çok daha zor görünüyor. Facebook’un grupları tekrar popüler hale getirme konusunda da bir çalışması olacak mı göreceğiz.

Konuyla ilgili makaleyi buradan okuyabilirsiniz. (ingilizce)

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>