PS3 vs Wii – Biz de Karşılaştıralım


 

Zaten bir tek biz kaldık karşılaştırmayan. Wii çıktığından beri, Wii mi, Play Station mı sorusu, karşılaştırmaları birçok yerde dile getirildi ve uzun uzun tartışıldı. Genel kanı, Wii’070-341 src=”http://2.bp.blogspot.com/_jQuFICgOthg/Sm3WV4j7v9I/AAAAAAAAAAs/crZXKICEQvI/s200/ps3.jpg” />nin Play Station’a pabucunu ters giydireceği yönünde olsa da, tüm bu karşılaştırmaların bir saçmalıktan öte olmadığını düşünüyorum.

Neden?

Çünkü, oyun konsolu özellikleri bakımından iki ürün aynı olmadığı gibi, benzer bile değil. Play Station 3, bilgisayar oyunu hayatının bir parçası olan genel olarak gençlere yönelik bir ürün. Gençlerin dışında birçok orta yaşlı insanın da taparcasına bu konsolu kullandığını biliyorum. Wii ise kolay kullanımı ve düşük fiyatı sebebiyle herkesin oynayabileceği, kısa eğlenceler için tasarlanmış bir konsol. Kısa eğlencelerden kastım ise oyunlarının (özellikle konsolun kendi oyunları) oldukça basit olması ve başında saatlerin harcanmaması. Halbuki, Play Station 3 oyunları o kadar kompleks ve kusursuz tasarlanıyor ki (GTA, God of War, Metal Gear Solid vs.) bu oyunları oynayanlar saatlerce, günlerce konsolun başından ayrılamıyor.
Düşünüldüğünde, Wii’nin Play Station’dan daha geniş bir segmenti seçmiş olması ve fiyatının bu doğrultuda PS’ye göre çok daha ucuz olması satış rakamlarını uçurdu. Bu da, bazı tezcanlı kişiler tarafından Wii’nin Play Station’ı alt ettiği şeklinde yorumlandı. Bence Wii, Play Station’ı değil, önceden kasetli oynadığımız ucuz televizyon aterilerini alt etti. Play Station’ı alt edebilmesi için daha kırk fırın ekmek yemesi gerekiyor.

Play Station ve Wii’nin teknik özelliklerinin detaylı bir şekilde karşılaştırması için;
Xbox 360 vs. PlayStation 3 vs. Wii: A Technical Comparisoncheap wedding Dresses

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>