Radikal İnovasyon ve Dyson Örneği


 

Şu an yaz sıcaklarına çok uzak olsak da herkesin vantilatör almaya koşturduğu zamanlarda bir ürün hiçbirine benzemeyen tasarımı ve arkasındaki parlak fikirle öne çıkıyordu. Süpürgeleriyle ünlenen,  iki elimizi arasına soktuğumuz iyi tasarımlı el kurutucularıyla yayılan Dyson markasının son gözdesi Dyson Air Multiplier. Aldığı havayı 15 kat fazla ve serin bi şekilde dışarı veren bu çember tasarımlı fan gerçekten gören herkesin sahip olmak isteyeceği türde bir ürün.

Firmanın kurucusu Sir James Dyson da bir endüstriyel tasarımcı olmasına karşın bu ürün, endüstriyel ve yenilikçi tasarımın öneminden ziyade markanın inovasyona yaklaşımıyla dikkatimi çekti. İnovasyon aslında şemsiye bir kavram ve radikal inovasyonlar toplam inovasyonun sadece %10luk bir kısmını oluşturuyor. Çoğunlukla ise şirketler varolan ürünleri gözden geçirme, modifiye etme ve iyileştirme yollarını tercih ediyor. Ancak radikal inovasyonlar marketi dönüştürücü ya da baştan yaratıcı etkiye sahip olabiliyor.

Bu ürün de pazarı dönüştürücü ve bambaşka bir seviyeye çeken yapısıyla bence radikal bir inovasyonı gösteriyor. Ufak bir not da fotoğrafta da görülen James Dyson’ın yine bambaşka tasarımıyla çığır açan Apple’ın CEOsu Steve Jobs gibi yeni ürünleri kendi anlatıp sunması.

Benzer Yazılar

One Response to Radikal İnovasyon ve Dyson Örneği
  1. ... [Trackback]... [...] There you will find 72778 more Infos: marketoloji.com/2011/10/24/ra... therock-nc.com/why-content-writing-for-that-web

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>