Dikkat! Yeni Medya Düzeni Konferansı II


 


Yeni Medya Düzeni Konferansı, ilkine oranla çok daha yoğun bir ilgi ve kalabalık eşliğinde, bu yıl yine Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’ndeydi.

İlk konferansla ilgili notlarım için, buradan.

İlgi çekme/ilham verme sıralamasıyla, konuşmacılar.

1. Tom Chatfield (Yazar, Oyun ve Teknoloji Kuramcısı, TED, TEDx Konuşmacısı)

Your attention, please.

- ”Multitasking” ve ”convergence of media” (Mecraların birbirlerine yaklaşması, birbirinin içine geçmesi) kavramlarının yükselişiyle birlikte bu yıl Tom Chatfield eşliğinde salonu dolduran kalabalığın büyük bir kısmı, ”Yeni Medya Düzeni” şemsiyesi altında toplananın ”Sosyal Medya”dan çok daha fazlası olduğunu idrak etme şansına erişti.

- Dikkat! Bilinirlik, etki ve şöhretin en değerli araçlara, dikkatin en geçerli para birimi olmaya yaklaştığı bir dönemdeyiz.

- 8-18 yaş grubu, Medya Tüketimi araştırması. 1999: Günde ortalama 6 saat 21 dakika. 2009: Günde ortalama 10 saat 45 dakika (Farklı mecralar, farklı cihazlar, farklı deneyimler, multitasking)

- Tom Chatfield’a göre ”dikkat”i anlamak için 10 anahtar var.

1. Emotion (Duygu)

- Sayılarla ölçümlenebilir, analizlerle okunabilir hale getirdiklerimizin haricinde, Yeni Medya Düzeni’nde kullanıcıyı ve davranışlarını anlamlandırabilmenin en değerli yolu, birbiri üzerinde katmanlar halinde yer alan ve hareket eden duyguları anlamak. Ölçümlemek, grafiklere dökmek ve trendleri belirlemek için veri okumasından çok daha fazlasına, doğru etkileşime ihtiyaç var.

- Akıllı cihazlar ve tabletleri kullanırken, kullanıcının yüzünde sayısız duyguyu gözlemlemek mümkün: Sevinç, heyecan, öfke, umursamazlık…

- Hiçbir ürün etkileşiminde bu kadar katman, birbiri üzerinde bulunmamıştı.

2. The Journey (Yolculuk)

- Sosyolojide ”Hero’s Journey” olarak da anılan model.

- Interaktif medyada kullanıcının bıraktığı izler, aldığı yol, karşılaştığı ve üstesinden geldiği zorluklar, geride bıraktığı aşamalar, diğer insanları eyleme/tepki vermeye yönlendiren gelişmeler.

- Facebook Timeline‘ı hatırlatmama sanırım gerek yok.

3. Self-Expression (Kendini İfade)

- Eylemlerin özelleştirilip, kişiselleştirilerek diğer kullanıcıların dikkatini topladığı bir makine.

- Kullanıcının kendisini ifade etmesine olanak tanıyarak, kreatif ilişkiler geliştirmek interaktif medyada dikkat çekmenin olmazsa olmazlarından.

- Akılalmaz bir tasarım, kullanıcının ”katılmasına” izin veren bir mecra, kişiselleştirilebilir ve değiştirilebilir olduğunda, dikkat sizin.

4. Hedonic Economics (Keyif Ekonomisi)

- Kullanıcı/bağlantılarınız 1) Ne kadar dikkat ediyorlar? 2) Ne kadar heyecanlanıyorlar?

- Tom Chatfield’a göre bu iki soru+cevap, bağlantılı.

- Eğer ”keyif”çalışırsa, bir başka deyişle deneyim/kurgu kullanıcıyı heyecanlandırırsa ve kullanıcıya keyif verirse, paylaşım tetikleniyor.

- Tom Chatfield durumu Twitter döngüleriyle, retweet zincirleriyle örnekledi. Akla gelebilecek en temiz ve net örnek.

5. Collective Belief (Toplu Kanı)

- Facebook ve Twitter’da takip ettiğiniz feed’lerde, benzer bir konudan, benzer üsluplarla bahsedilmesinin ve günün sonunda ortak bir kanıya varılmasının, bir stadyum dolusu insanın aynı duygu/kanı etrafında birleşmesinden ne farkı var?

- Yeterli insan ve yeterli dikkatle, her gün, Sosyal Medya’da defalarca toplu bir kanıya varılıyor.

6. Uniqueness (Benzersizlik)

- Tom Chatfield, bu maddeyi Google ve Facebook üzerinden somutlaştırdı.

- Google yıllarca algoritmalar, trend okumaları, öğrenme habitatları, döngü ve modellerle kullanıcının aradığı içeriği belirlemeye çalıştı.

- Facebook, geldi ve en kolayını yaptı: Kullanıcıya ne istediğini sordu. Kullanıcının, gerçek bir kimlikle kendisini ifade etmesine olanak sağladı. Öykülerine izin verdi, öyküleri cesaretlendirdi.

- Tom Chatfield’a göre benzersizlik, gittikçe daha önemli hale geliyor ve kişisel kimliklerle birleştiriliyor.

- Bana göre, bir sonraki adımın semantik web olduğunu yinelemek için daha doğru bir zaman yok.

7. The Uncanny (Kandırılamayan/Dolandırılamayan)

- Yeni Medya aygıtlarının şeffaflığı yükselttiği ve yalanı zorlaştırdığını biliyoruz.

- Tom Chatfield, kullanıcıyı neyin kızdırdığını ve neyin rahatsız ettiğini bulmanın, iletişimi/etkileşimi kolaylaştıracağını düşünüyor.

- Etkileşim gittikçe, kullanıcıyı/diğerlerini nasıl yönlendirdiğinizden ziyade, ne istedikleriyle alakalı hale geliyor.

8. Less Is More (Daha Az, Daha Çoktur)

- Tom Chatfield, popüler kalıbı Nokia 8110’la somutlaştırdı.

- Nokia 8110, uzunca bir süre, yeryüzünde penetrasyonu en yüksek ve kullanım sahası en geniş dijital cihazdı.

- Dünya’yı Batı’dan ibaret sanma yanılgımız, cihazın Facebook, Twitter ve diğerlerinden önce SMS ve ses ağıyla Subsaharan Africa’yı Dünya’nın geri kalanına bağladığı gerçeğini gölgeliyor.

9. Nurture (Beslemek, Büyütmek)

- Tom Chatfield, profil ve avatarlarımızın, onlara yaptığımız yatırımın, onlara gösterdiğimiz ilginin, evcil hayvan beslemekten farkı olmadığı kanaatinde.

- Yeni Medya Düzeni’nde kanımca en sağlam içgörülerden.

- Kullanıcının, alternatif kimliklerinin beslendiğini, büyüdüğünü, değiştiğini görmesi ve onları fiziksel varlığı kadar önemsemesi, bir sonraki adımda mevzubahis kimliklerden yarar beklemesi anlamına gelecek.

10. Intimate Computing (Mahrem Bilişim)

- PC(Personal Computing) döneminin geride kaldığını kabullendik.

- Bir sonraki adım hakkında şu ana dek duyduğum en yerinde tanım.

- Akıllı cihaz ve tabletler, benliğimizin bir devamı. Etkileşimlerimizin, kişisel ve değerli saydığımız ne varsa, hepsinin depolandığı cihazlar.

- Ve biz, bu cihazları, çoğunlukla dokunarak kontrol ediyoruz.


2. Jimmy Wales (Wikipedia Kurucusu)

- Jimmy Wales, bir ideali gerçek haline getirdi: Dünya üzerinde biriktirilen tüm bilgiyi, kalabalıkların katılımıyla ücretsiz ve ulaşılabilir kılmak.

- Wikipedia katılımcılarının (editörler) %87si erkek. Ortalama yaş 26. Doktora yapma olasılıkları, normalin iki katı.

- Jimmy Wales, bu durumu Intelligence (Zeka) + Obsession (Takıntı) + Free Time (Boş Zaman) kombinasyonu olarak açıklıyor.

- Wikipedia’nın 1) Ansiklopedi olma iddiası 2) Tarafsız bakış açısı 3) Teliflere saygı, intihal karşıtı 4) Medeni davranış 5) Tüm kuralları yok say – sabit kural yok, tavrının Ekşi Sözlük’ü hatırlatmadığını söylemek zor.

- Wikipedia topluluk kuralları: 1) Anarşi, yok 2) Fikir birliği, oylama yok 3) Demokrasi 4) Aristokrasi, her katılımcıya bir miktar kişisel özerklik 5) Monarşi, Jimmy Wales’in devreye girmesi ve sıradan bir üyeden daha fazla karar hakkına sahip olması

- Wikipedia henüz Çin ve Hindistan’a tam anlamıyla girebilmiş değil. Çin’de devlet kontrolü ve sansür ön plana çıkarken, Hindistan’daki farklı dil/lehçelere uyarlanmak, Jimmy Wales’ın deyişiyle bir sonraki adım.

- Wikia: Aklınıza gelebilecek herhangi bir konuda, değiştirilebilir-uyarlanabilir ve kişiselleştirilebilir Wikipedia’lar. Jimmy Wales konuşmasında gündeme gelen Lostpedia, en güzel örneği. Lostpedia, Lost hakkında aklınıza gelebilecek her şeyin kullanıcılar tarafından biriktirildiği ve paylaşıldığı mikro bir Wikipedia modeliydi. Senaristlerin Lostpedia’dan yararlandığı söylentisi, Jimmy Wales tarafından da dile getirildi.

- Yakın gelecekte, Wikia kullanımını arttırarak Jimmy Wales’in blog pazarına göz diktiğini ve webde metin halinde tutulan bilgiyi tamamiyle Wikipedia formatına uyarlamak istediğini söylemek mümkün.

- Jimmy Wales’e göre Crowdsourcing, berbat bir tabir. ”Yapılması gereken bir iş var. Gönüllüleri çağıralım ve para harcamadan bu işi halledelim.” Kendisine göre, Crowdsourcing, bundan çok daha fazlası.

- Jimmy Wales, konsepti tersine çevirmeyi öneriyor: Topluluğa yapılacak işi önermektense, topluluğun ne yapmak istediğini önemsiyor.

- Bu tavrı, Wikipedia’ları Wikia formatına getirmek ve akla gelebilecek her konuyla ilgili Wikipedia formatını kullanmak istemesiyle paralel. Jimmy Wales, toplulukların oluşturmak istedikleri mikro Wikipedia’ları onlara danışmaktan yana.

- Kalabalıktan gelen yerinde bir soru, konum bazlı servislerle Wikipedia’nın beraber kullanılıp, kullanılmayacağıyla ilgiliydi. Mealen, Eyfel Kulesi’ni akıllı cihazınızla görüntülediğinizde, ilgili bilgi ve yönlendirmeleri size getiren bir uygulama.

- Jimmy Wales’ın cevabı, yine görüşüyle paralel: ” Bilgi orada, veri orada, birileri bunu gerçekleştirmeli.”


3. Tim Draper (DFJ Global Network, Yatırımcı)

”Go after something that will always be the same. Post Office, Hotmail. Library, Google. Neighbourhood, Facebook.”

- Tim Draper’a göre globalleşme, kültür emperyalizmi paranoyalarından ya da uygunlaşan uçak bileti fiyatlarından fazlası: Teknoloji yayılıyor, kaynaklar globalleşiyor, iş yapma şeklimiz değişiyor. Kendisi Skype’la yürüttüğü dialoglar esnasında Estonya’dan birkaç kez bahsederken, muhtemelen bunun altını çiziyordu.

- Tim Draper, girişimcilik ve kaynak bulma hususunda Moore Kuralı’nın yeniden uygulanabileceği görüşünde: Girişimciler için her 14 ayda bir iki kat güçlü ya da yarı yarıya daha az masraflı yeni bir platform doğuyor.

- Tim Draper tavsiyeleriyle iyi bir girişim: 1) Kritik bir sorunu çözün. 2) Hep var olan bir yapının üstüne gidin. 3) Sıfır Dengesi’ne dikkat edin, iş modelinizin gider tarafına olabildiğince sıfır yerleştirin.

- ”İnanılmaz bir fikrim var! İş planı hazır! Yatırım lazım!”dan sonra, kendimize sormamız gereken 3 soru: 1) Fikir benzersiz mi? 2) Pazar yeterince büyük mü? 3) Tüm hayatım boyunca bunu yapabilir miyim? a) Pazarı tanıyor muyum? b) Rekabeti tanıyor muyum? c) Gelecekle ilgili vizyonum ne? d) Yeterince arzulu ve karizmatik miyim?

- Tim Draper incilerinden, en güzeli: Değer, paradan önemli. Değer yaratmanın birden fazla yolu var. Daha az görünür bir yolu: Kendiliğinden yayılacak, viral etki gösterecek bir pazarlama makinesi keşfetmek.

- Tim Draper’a göre webde hala iş yapabilecek büyük fikirler var ve bunlar 1) Dijital kimlikler arasındaki etkileşimlerle ilgili 2) Paranın yayılımıyla, para geçişleriyle ilgili


4. Julian Assange (Wikileaks kurucusu)

- Julian Assange, hastalıklı bulduğu bilgi dağıtım yapıları, bilgiyi demokratikleştirmesi ve dağıttığı bilgi adaleti konusunda, çoğunluğun aksine fanatik olmadığımı belirterek başlayayım.

- Julian Assange, kızın ya da sevin, iyi bir hatip değil. Berrak bir üslubu yok. Düşüncelerini aktarırken, zihnindeki düşünce bulutunu hemen hemen hiçbir işlemden geçirmeden paylaşıyor. Bu durum, kendisinin takip edilmesini, ifade ettiklerinin birbirinden ayrıştırılmasını ve sonuçlara varılmasını güçleştiriyor.

- Julian Assange, bilgi dağıtımı ve içerik üretimi konusunda, global oyuncuların yanında lokal oyuncuların, bilgi dağıtım sistemlerinin sağlığı için şart olduğu kanaatinde. ”Herkesin bir Hollywood’u olsun!” söylemi, tam olarak buna istinaden.

- Julian Assange, bilginin 1) Bireyler 2) Gönüllüler 3) Para-şöhret sevdalıları 4) Propaganda aygıtları tarafından üretilip, dağıtıldığını düşünüyor.

- Köşe yazarlarının, fikirlerini belirtirken bizzat isimleriyle yazdıklarını ”brand”lediklerini düşündüğünü söylersem, Julian Assange’ın bilginin saflığı ve doğruluğu konusunda tam bir ortodoks olduğunu aktarmam kolaylaşır.

- Julian Assange, bize intikal edenin ‘gerçek’ olmadığını ve gerçeğin, her zaman, tek başına yeterli olduğunu savunuyor.

- Jimmy Wales’in tarafsız bakış açısı ve topluluklar arasında görüş birliğine sadık kalışına benzer bir şekilde Julian Assange’ın tek önemsediği ve saygı duyduğu şey ‘gerçek’.

- Tek önemsediği ve saygı duyduğu şeyin, var olmadığını söyledikten sonra argümanları tutarlı hale getirmek, Don Kişot frekansından uzak kalmak ve somut çıktılar üzerinden hareket etmek, kanımca, kendisi adına zor.

- Julian Assange’a göre gazeteciler ”İkinci El Araba Satıcıları.” Söylediklerinin araştırılması zor. Yeterince şeffaf değil ve kullanılmış, yönlendirilmiş bir bilgiyi ikinci kez satıyorlar.

- Julian Assange, bilgi dağıtımında ”yalan” söylemenin, ekonomik olarak ”inefficient” hale getirilmesinin, saf doğruya ulaşmayı kolaylaştıracağı inancında. Bilgi dağıtıcılarının ilettikleri araştırılabilir ve başka kaynaklarla doğrulanabilir olursa, kimse ”yalan” söyleyemez.

- Günün sonunda, sermaye ve Medya’yı tamamiyle reddeden ve saf bilginin peşinde olduğunu söyleyen bir fikir liderinin, liderlik ettiği organizasyonu tamamen kendi hayatı, ismi ve üslubuyla ”brand”lediğinin ayrımına varmak, aklıma Yin ve Yang’den başkasını getirmiyor.


5. Brian Wong (alibaba.com)

- Brian Wong’un sahnede bulunduğu süre içerisinde dile getirdikleri arasında, dikkatimi en çok çeken: ”Future is now/Gelecek, şimdi.” Bir süre sonra gerçekleşeceğini düşündüğümüz pek çok şey, tam olarak şu anda mümkün.

- Brian Wong, alibaba.com’un yepyeni bir anlayışla iş yaptığını savunuyor: 1) Rakipler, partnerlere dönüşüyor. 2)Şeffaflık, yükseliyor.

- alibaba.com, iş modeli olarak makrodan ziyade mikroya yoğunlaşıyor. Küçük üreticiyi, küçük yatırımcıyla mikro düzeyde bir araya getiriyor.

- En nihayetinde, Tim Draper’ın önerisine varıyoruz: Webde, insanlar arası etkileşimler ve paranın el değiştirmesi konusunda hala iyi fikirler yaşayabilir.


6. Alan Chen (Perfect World Entertainment)

- Amerika’da 145 milyon aktif oyuncu var. Pazar, 22 milyar dolar büyüklüğünde. Sosyal ve mobil oyunlar pazarın yüzde 37′si.

- Alan Chen’i, diğer oyun yapımcılarından, diğer MMORPG(Massive Multiplayer Online Role Playing Game) efsanelerinden ayrıştıran: Free To Play. Kullanıcı oyunu ücretsiz edinebiliyor ve oynayabiliyor.

- Bir önceki Yeni Medya Düzeni Konferansı’nda mutlulukla izleme şansı bulduğumuz Wired editörü Chris Anderson’ın ”Free” modeli, halen, pek çok farklı alana uyarlanabiliyor.

- Free To Play modelindeki gelir kaynakları arasında reklam, başta gelenlerden. 1)Endüstriler arası 2) Oyun içi 3) Portal web sitesi 4) Download esnasında bekleme anları reklam için uygun alanlar.

- Levent Erden‘le gerçekleşen bölümde, Alan Chen pek oralı olmasa da 1) Oyun içi para birimleri 2) Celebrity olarak kullanılabilecek, yeterli bilinirlikteki oyun karakterleri pazarlamacılar için iştah açıcı.

Görseller: ntvmsnbc.com

Benzer Yazılar

3 Responses to Dikkat! Yeni Medya Düzeni Konferansı II
  1. [...] Kaynak: http://www.marketoloji.com/2011/10/08/dikkat-yeni-medya-duzeni-konferansi-ii/ [...]... sadikozaydin.com.tr/dikkat-yeni-medya-duzeni-konferansi-ii
  2. Trackback: cartas
    ... [Trackback]... [...] Read More Infos here: marketoloji.com/2011/10/08/dikkat-yeni-medya-... cartasdeamore.blogspot.com
  3. ... [Trackback]... [...] Informations on that Topic: marketoloji.com/2011/10/08/dikkat-yeni-... creditautos.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>