f8 Sonrası: Facebook Is All In!


 

Bugünlerde hiçbir markanın ürünleriyle ilgili yenilikleri, bizzat etkinlik haline getirdiği bir başka ürünü aracılığıyla, yine bizzat ürün haline getirdiği kurucusu ve CEO’su üzerinden açıklama şansı yok. Belki de bu yüzden Facebook, artık ”hepsi”ni istiyor.

”Share” dediğiniz, artık neredeyse 90’lara ait bir kavram. Paylaşmak, senkronize etmek ve iz bırakmak yeni refleks.

1) Profiliniz Değişiyor: Timeline

”Son zamanlarda yaptıklarımızdan daha fazlasıyız.”

Timeline, temel olarak blogging alışkanlıklarından çok farksız değil. Facebook’ta yaptığınız tüm ileti güncellemeleri, paylaştığınız tüm fotoğraf/videolar, tüm check-in’ler, kullandığınız tüm uygulamalar, toparlarsak bıraktığınız tüm iz/veri yıllara göre organize ediliyor. Kim olduğunuzun, kişisel tarihinizi içeren bir röntgeni.

Timeline’ın görsel+veri+metin kullanımı ve bilgi mimarisiyle, yüksek kaliteli kişisel bir infografiği andırdığını söyleyebiliriz. Timeline’ı erkenden aktive etmek için, buradan.

2. Like Yalnızca Başlangıçtı

Facebook Gestures, yani ”Read”, ”Watch”, ”Want” ve uygulama geliştiricilerin keşfedebileceği herhangi bir eylem, hepsi birer button’a dönüşüyor. Paylaşımların nasıl özelleşebileceğini hayal edin.

3. Sosyal İçerik Kullanımı

Video/makale/şarkı, herhangi bir içeriği Facebook’ta paylaşmadan önce düşündüklerinizi, linki kopyalayıp yapıştırmanızı, ”Ya, acaba?”larınızı… Boşverin. Facebook’ta anlık olarak arkadaş listenizle müzik dinleyebilecek, film/dizi izleyebilecek, okuyabilecek, uygulama kullanabileceksiniz.

Açıklanan yeniliklerden en ilgi çekici ve güçlü olanı. İçerik anlayışını, tüketimini ve dağıtımını yeniden tanımladığını söylemek yersiz olmayacak.

Arkadaşlarınızın takip ettiği içeriği anlık olarak görmek, anlık olarak yorum yapmak, anlık olarak paylaşmak, anlık olarak önermek… Sosyal İçerik Kullanımı ve serendipity, yakın gelecekte sıkça duyacaklarımızdan.

Müzik için Spotify, TV için Hulu, film için Netflix ortaklıklarını ekledikten sonra, f8 esnasında açıklanan diğer ortaklıkları görelim. Büyüleyici. (Nokta ve izlesene‘ye tebrikler!)

4. Ticker Is The New News Feed (Stalker’lara Müjde)

Ticker, Facebook ekranınızın sağ üst köşesinde sürekli hareket ediyor olacak. Kullandığım kadarıyla Ticker, arkadaş listenizin Facebook aktivitelerini anbean, ayrıntılı ve net bir şekilde akıtıyor. Sizi daha az ilgilendiren güncellemelerden arındırılmış.

5. Uygulamalar, Size 1 Kez Soracak

Şu ana dek yapacağınız her paylaşım için izninizi isteyen uygulamalar, artık paylaşım hakkında size bir kez danışacak. Bu, uygulamalar için viral etkinin daha kolay yakalanması ve bilgi akışına daha rahat entegrasyon anlamına geliyor. Kullanıcı açısından da uygulamaların daha dikkatli seçilmesi gerektiğini akla getiriyor.

Sonuç: Facebook, çok cesur ve çok agresif. Sahip oldukları kullanıcı kitlesi, etkileşim olanakları ve anlamlandırılabilir kişisel veri düşünülünce, bu tavrın alternatifi olmadığı anlaşılabilir.

- Açıklanan yeniliklerin kullanıcı tarafından benimsenmesi ve kullanım sıklığının artması Twitter, Google+ ve hatta LinkedIn’in bazı yarar/değerlerinin ciddi manada sallanabileceği anlamına gelebilir.
– İçerik kullanımı ve dağıtımı adına içerik üreticilerinin tüm varlıklarını gönül rahatlığıyla aktarabilecekleri platformun kesinleşmesi anlamına gelebilir.
– ”Privacy”, garipsemeyeceğimiz bir şekilde tarih olabilir; yeniden tanımlanabilir.
– Viral etki konusunda son 10 yılda dile getirilenler ve yazılanlar, aritmetikle özetlenecek kadar netleşebilir.
– 2007’den beri konuşulan güvenilir dijital kimlikler, bir daha ortadan kaybolmayacakmışçasına sabitlenebilir.
– E-ticaret ve mobil ödeme sistemleri, içerik/uygulamalarla kaynaşarak, güvenli ve eğlenceli bir ekosistemde barınabilir.

Eğer kullanıcı, Facebook’un yeni ürünlerinin ve önerdiği yaşam tarzının, kendisine değer kattığına ikna olursa.

Bir yandan, f8 ve Lost’tan hatırlayacağınız Dharma görsellerinin paralelliği, harika değil mi? :)

Halihazırda Facebook, 800 milyon kullanıcıdan sonra, saymayı bırakmış.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>