Sims de Hepimiz Gibi Markalarla Yaşar


 

Sanırım Farmville’den sonra Facebook’un en hızlı yayılan virüs gibi oyunu Sims Social oldu. Yıllarca Sims bilgisayar oyunu olarak hayran kitlesi biriktirdikten sonra Facebook’ta da diğer oyunlara göre çok daha hızlı penetre olabilmesi hiç zor olmadı. Günde 4,5-5 milyon insanın facebook üzerinden Sims Social oynadığı konuşuluyor ve oynayan biri olarak şunu söylemeliyim ki oyunun gerçekten sürekli aktif olarak ilgilenmeyi gerektiriyor ve gerçek hayattaki arkadaşlarımızı da gerek komşu gerek eşya yardımı yapılacak ortaklar olarak oyunda tutmamız gerekiyor.

Pazarlama açısından Sims Social’a yaklaştığımızda ise onu diğer yaygınlaşmış facebook oyunlarından ayıran ve iyi kullanıldığında muhteşem etkiler yaratabilecek potansiyelini farkediyoruz. Bu da oyunda marka kullanımının sınırsız olabilmesi. Sınırsız derken bu tabiki yapımcı Electronic Arts’ın ve yaptığı anlaşmaların insiyatifinde ancak oyunun kurgusunu düşündüğümüzde buzdolabından kıyafetlere, mobilyalardan güneş gözlüklerine her ürünün markalı olanını tercih edebiliyoruz. Oyunun daha yeni yaygınlaşmaya başlaması hatta beta şeklinde oynanması nedeniyle bu ortaklıkların da deneme aşamasında olduğunu düşünüyorum.

Bu pazarın meyvelerini ilk toplayanlardan biri Dunkin Donuts oldu. Oyunun açılış sayfasında kendine yer edinen marka ayrıca enerji sağlayan donut ve kahve ürünleriyle Sims’in ilk markalı ürünleri oldular. Evde iş yapmaktan yorulan Sim’imiz için Dunkin Donuts marka kahve alabiliyor veya arkadaşımızdan isteyebiliyoruz. Gucci güneş gözlüklerimiz ya da Armani Casa kanepe takımlarımızın gelmemesi için bir neden yok.

Electronic Arts önümüzdeki günlerde daha çok markayla ortaklığa gidecek ancak şu an bu iki yeni markayı gizli tuttukları konuşuluyor. Gerçek hayatta sahip olunamayan markalara artık insanlar Sim’leri üzerinden ulaşabilecek, dokunamasalar da onlarla yaşayabilecekler. Markalar insan hayatına ne getirir ne götürür tartışılır ancak tüketicilere ulaşmak için yolların tükenmediği kesin.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>