Masaüstü Reklam Filmi vs Çekim!


 

Önce müşteriniz gelir ve bir reklam filmi “çekeceğiz” der. Kreatif ekip heyecanla çalışır, birkaç alternatif üretir, işler sunulur ve sevgili müşterinin tek yorumu –vakit ve bütçe yok- masaüstü bir çalışma yapalım! Eh, keşke baştan söyleseydiniz… Peki, nedir bu masaüstü reklam filmi, müşterinin ne işine yarar, kreatifi nasıl zor duruma sokar?

Masaüstü reklam filmi aşağıda iki örneğini göreceğiniz gibi bilgisayar üzerinde yapılan, kamera açılmayan yani stüdyolarla, çekimle uğraşmayan maliyetsiz filmlerdir. Genelde reklam ajansına sonradan süre daralınca filmin masaüstü olması gerektiği söylenir, adettendir.

İş üzerindeki ekibi zorlayan ise –çekimsiz- yaratıcılığı kullanmaktır. Malum kamera yoksa his yok, gerçeklik yok, yalnızca kısıtlı kaynaklarla doğru mesajı verebilirsiniz. Önemli olan stratejik mesaj ve satışları arttırmak ama çekimle ürününüzü tüketiciye daha fazla yaklaştırdığınız büyük bir gerçek. Turkcell ve Vodafone gibi markaların hem çekim bedelli hem masaüstü reklamları vardır. Tüketiciye yaklaştıktan sonra basit kampanyalarda masaüstü filmler kullanılabilir. Ancak yeni bir ürün için bence seyirciyi içine çekebilecek, dokunabileceği filmler gerek. Büyük markalar iki türlü işler de çıkarır, onların tüketicisi ürünü zaten tanır, siz onlara bakmayın pek sevgili az bilinen, unutulmaya yüz tutmuş veya yeni markalar! Hiç uğraşmayın böyle hiç kimseyi etkileyemezsiniz. Çekim bedeli satış olarak size dönecek bunu unutmayın, tüketici aldığı kadar verir. Siz onlara değer vermezseniz, onlar da sizi hatırlamaz… Tabi bunu müşterilerimize anlatmak çok kolay değil :) Biraz da gerçek reklam filmleri izleyin siz karar verin, hangisi etkileyici?

Benzer Yazılar

One Response to Masaüstü Reklam Filmi vs Çekim!
  1. Trackback: lainaa
    ... [Trackback]... [...] Informations on that Topic: marketoloji.com/2011/09/03/masaustu-rek... justthousands.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>