Feed’ime Dokunma: Facebook’ta Sık Wall Post Çalışıyor Mu?


 

İlgi alanlarımız paralelinde Facebook’ta bilgi dağıtıcılarını izliyoruz. Haberler, son dakika gelişmeleri, röportajlar… Paylaşımların ne kadarını takip edebiliyoruz? Dahası, paylaşımların ne kadarını takip etmek istiyoruz? Bilgi dağıtıcılarının zaman zaman Facebook feed’inizi tamamiyle işgal edecek kadar cömert davranmaları bir yana, doğru etkileşim nerede bitiyor, spam nerede başlıyor?

Socialbakers, ”Sosyal Medya” veri takibi/analizi yapan bir websitesi. Socialbakers’ta geçenlerde yayınlanan bir makale, Facebook’taki en büyük Medya şirketleriyle ilgili. Facebook’taki en büyük medya şirketlerini belirlemenin yanında, makalede harika bir ders var: Bilgi dağıtımında doğru etkileşim, kullanıcıyı bilgiye boğmaktan daha fazlasını gerektiriyor.

Üstte gördüğünüz grafik, ESPN ve CNN‘in Facebook’ta Wall Post yapma sıklığını gösteriyor. ESPN, ortalama olarak 2 Wall Post civarlarındayken, CNN ortalama olarak 6-8 Wall Post arasında.

Gelelim ”Engagement Rate”lere. ER, Socialbakers tarafından kullanıcıların içeriğe tepki vermeleri(yorum+paylaşım) gibi veriler ışığında hesaplanıyor.

Grafikte ESPN’in, Wall Post sıklığına tezat oluşturacak şekilde etkileşim oranlarında CNN’in bir hayli önünde olduğunu görmek mümkün.

Peki etkileşim? ESPN, bilgi dağıtmanın yanında takipçileriyle alakalı ”sohbet”ler gerçekleştirerek, yine CNN’in üstünde kalmayı başarıyor.

Bir başka deyişle: CNN, kullanıcının tepki vermediği, çoğaltmak istemediği, iletişime dahil etmediği içeriği gereğinden sık ve kuru bir tavırla paylaşıyor.

Sonuç: ”Information Overload” (Aşırı bilgi yüklemesi), web2.0’ın kitlesel uyarlanmasıyla birlikte hem kullanıcı, hem de bilgi dağıtıcıları için daha sık zikrediliyor. Temel kavramlarsa, hala çalışıyor: 1. Kullanıcı, ihtiyaç duyduğu kadar bilgi/mesaja maruz kalmak istiyor. 2. Sohbet ve etkileşim, ürünü kullanıcıya aktarırken halen en önemli fark yaratıcı. 3. ”İnsan kalmak” gerekiyor.

Socialbakers: Top Media Companies in Facebook

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>