Don Draper Şapkası Var Mı?


 

Yayınlandığı her sezon Emmyleri kapan ve gelmiş geçmiş en iyi dönem dizilerinden olan Mad Men’in Türk izleyicileri arasında yaygınlaşması da uzun sürmedi. Amerikan kültürel referansları bizi o kadar etkilemese de, karakterler, olay örgüsü ve reklam ajansı kurgusu oldukça sağlam ve özenli. Her bir karakterin hayranları olabilecek kadar sağlam çizilmesine rağmen en çok başroldeki Jon Hamm (‘Don Draper’) ve January Jones (‘Bets’) yıldızlaştı. 60ların çizgisine sadık kalınarak ananelerimizin ‘robadan’ tabir ettiği kabarık kolalı elbiseler ve yapılı saçlar bizi başka bir dünyaya götürdü.

İşin pazarlama ve markalaşmayı ilgilendiren kısmı ise Banana Republic’ten geldi. Daha önce Marketoloji’de Türkiye’den örneğini verdiğimiz Küçük Sırlar – Adil Işık ortaklığından sonra Banana Republic – Mad Men koleksiyonu çıktı. Benzer stratejiyle dizinin stilistiyle çalışılan koleksiyon dizideki kostümlerin ve çizginin giyilebilir versiyonlarından oluşuyor. Banana Rpublic Türkiye’de henüz çok popüler bir marka değil, hatta çizgisi nedir diye sorsalar ilk anda cevap veremem ancak dizi hayranlarının (ben dahil) sadece bakmak için bile olsa mağazalara adım atacağını ve bunun mağaza trafiğine çok önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Konuyla ilgili moda blogları için buraya, markayı tanıtan video için buraya geçebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>