Beyoğlu’nda Masalar Kalktı, O Zaman Yeni Trendler Bizimdir!


 

Asmalımescit’te sokaklar boş, Sofyalı biraz ıssız kalmış, Cihangir’de birkaç kafenin masaları kaldırılmış, sanki erkenden kış geldi Beyoğlu’na… Ama durun, üzülmek yok! Belediyenin bu yasakları koyarken atladığı bir nokta var: eski trendlerin bitişi mutlaka yeni bir modaya yerini bırakır.

5 yıl önce Asmalı boştu, masalar yoktu. Sonra kafeler, iç içe birbirine bağlanan sokaklar, mojito derken Asmalımescit modası başladı. Artık herkes oradaydı. “Akşam Asmalı’da buluşalım, Asmalı’da yeni bir yer açılmış yıkılıyor!” Bu sözleri son yıllarda hepimiz kullandık ama işte hatırlamıyoruz 5 yıl önce bu sokak böyle değildi.

Sonra sigara yasağında aynı panik yaşandı. O soğukta dışarda nasıl sigara içeceğiz telaşını yaşarken, birden Ufo sobalar yardımımıza yetişti. Dışarıda masa muhabbeti de devam etti. Hepimiz o soğukta dışarda oturmaya devam ettik. Yalnızca bu kez soru, “sobalı masa var mı?” oldu.

Eğer bu işgaliye ruhsat iptallerine bir çare bulunamazsa çareyi yeni modalar bulur. Kafeler, pazarlama-işletme konularında kıvrak zekaya sahiptir. Moda yaratmakta üstlerine yoktur ve birbirlerine kolayca uyum sağlarlar. Bu camiada aynı şeyleri yapmak taklit bile sayılmaz. Müşteri memnuniyeti önceliklidir. Yani bu sene teraslar moda olabilir ya da kapı önünde elde içki sohbet etmek bir anda tavan yapabilir. Daha pek çok alternatif üretilebilir. Ama kimse dükkanını Ramazan dolayısıyla kapatmayacaktır :) İsteyen kapatır ama yasakla, birbirinin hayatına karışarak, hatta kısıtlayarak bir yere gelinmeyeceğini anlamalılar. Ya eylemle o masaların geri konması sağlanacak ya yeni kafe modaları yaratılacak… Ama Beyoğlu sokakları asla boş kalmayacak, kafelerin pazarlama zekasına ve trend oluşturma yeteneğine sonuna kadar güveniyorum. Ne de olsa demokraside çareler tükenmez, tabi gerçek anlamda demokrasiden bahsediyorum. Ramazan diye masa kaldırmayı demokrasi saymaktan değil… Herkesin belli bir yaşam tarzı var ve bu semtlere göre yaşanıyor. Beyoğlu’nun canlı marka kimliğinin bu şekilde zedelenmesine kimsenin seyirci kalacağını sanmıyorum.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>