Heat Map nedir? Pazarlamada Nasıl Kullanılır?


 

Heat Map’in ekşisözlükteki tanımı şu şekilde: “iki boyutlu bir grafik üzerinde bir değişkenin değerlerinin farklı renklerle işaretlenmesiyle oluşan grafik türü”. Tanım üzerinden gidersek pek anlam ifade etmiyor açıkçası. Ancak iki örnek üzerinden giderek kısaca özellikle Heat Map’ten bahsetmek istiyorum.

Heat Map sayesinde web sayfası üzerinde kullanıcıların en çok hangi noktalara odaklandıklarını görebiliyoruz. Böylelikle, dikkat çeken alanların ne olduğunu tespit ederek tasarımı optimize edebiliyoruz. Bu noktada, sadece web sayfalarında değil, reklamlarda kullanılan görseller de heat mapler sayesinde çok daha etkili hale getirilebiliyor. Aşağıdaki örneği inceleyelim:

Görsellerde kırmızıya doğru odağın arttığını öncelikle belirtelim. Soldaki reklam görselinde tüketiciler bebeğin yüzüne odaklanmış iken, yazılara ve markaya fazla dikkat edilmemiş görünüyor. Ancak sağdaki reklam görselinde, tüketiciler bebeğin yüzüne, yazının büyük kısmına ve markaya odaklanıyor. Fark, aslında temel olarak bebeğin yazıya bakması çünkü hepimiz öncelikle bebeğe, daha sonra bebeğin baktığı noktaya odaklanıyoruz. Bu da verilmek istenen mesajın aktarımını kuvvetlendiriyor. Bu uygulamanın özellikle bir Facebook sayfasının açılış sekmesinde kullanıldığı örnek çok hoşuma gitti. Bacardi Limited’ın Champions Drink Responsibly sayfasının açılış sekmesinde dünyaca ünlü tenisçi Rafael Nadal’ı görüyoruz. Peki Nadal, nereye bakıyor dersiniz?

Benzer Yazılar

One Response to Heat Map nedir? Pazarlamada Nasıl Kullanılır?
  1. Trackback: Heatmap nedir?
    [...] için kaynak; marketoloji.com Facebook'ta paylaş Twitter'da Paylaş [...]... r37.org/heatmap-nedir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>