Markayı Ünlülerle Tanıtım Modelleri


 

Önce bir hafızamızı yoklayalım. Seda Sayan “Pepsi”, Mehmet Ali Alabora “İş Bankası”, Kate Moss “Longchamp”, Kıvanç Tatlıtuğ “Mavi” hatta sonrasında “Yedigün”, Beren Saat “Rexona”, Rihanna “Nivea”, Hazal Kaya “Beymen Club” liste böyle uzar gider… Belirli dönemlerde, bir markanın hatta bazen iki markanın birden, belirli bir periyotta, ürün lansmanında, ya da yeni bir pazarlama stratejisinde rol alan kişilerdir, marka yüzleri. Konusu geçen ürünün farkındalığını arttırmak, söz ettirmek için markalar tarafından ya tüketicinin güven duyacağı kişiler seçilir ya da o dönemde kendi farkındalıklarını arttıran ünlüler.

Peki marka elçileri kimdir diyecek olursanız, marka yüzlerinden daha uzun vadeli, temsil ettiği markayı aynı zamanda duruşuna ve hayat tarzına adapte edebilen kişilerdir. Mesela Ebru Şallı, işi ve yaşam tarzı dolayısıyla casino online marka yüzü değil, marka elçisidir Puma”nın. Marka elçisi ile ilgili bir yazıyı daha önce Ezgi yazmıştı. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bu kısa tanımları yaptıktan sonra, sizinle paylaşmak istediğim konu ise TheBrandAge dergisinin Temmuz sayısında yer verilen makalede bahsedilen marka tanıtımında ünlüler kullanılırken ele alınan faktörler. “Markalamada Ünlülerle Tanıtım Modelleri” başlıklı Martin Roll”a ait makalede Martin Roll marka tanıtımında 3 temel modelden bahseder.

“Çekiciliğe dayanan model”de ünlü kişinin fiziksel özellikleri, hayat tarzıyla markanın akılda kalıcılığının artacağından bahseder Martin Roll. Kaldı ki bunun etkili bir yol olduğunu hepimiz biliyoruz. “Güvene dayalı model”de eğer kişi tanıtacağı üründe bir uzmanlığa ve güvenilirliğe sahipse bu tarz modelin başarılı olacağıdır. Son olarakta “anlama dayalı model”de direkt ünlüyle ürünü eşleştiriyorsun. Anlama dayalı model”in etkisini Martin Roll şu cümleyle açıklar: “… ünlü kişi hedef kitlenin gittiği yere önceden ulaşmış “süper tüketici” rolünü üstlenir.” Bir diğer manada, o kişi denemiştir, hedefine ulaşmıştır, sıra artık bizdedir.

Yukarıda bahsettiğim üç modelde bilerek ya da bilmeyerek uygulanır. Ama önemli olan ürün için hangi yöntemin daha etkili olacağı ve bununla birlikte verilmesi gereken marka mesajıdır.

Benzer Yazılar

One Response to Markayı Ünlülerle Tanıtım Modelleri
  1. ... [Trackback]... [...] There you will find 71052 more Infos: marketoloji.com/2011/07/20/ma... tatuaggiandtattoo.blogspot.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>