Facebook’un Yeni Tasarımı


 

Facebook tasarımında her gün bir yenilik görmeye alıştık. Dün Facebook’umu açtığımda önemli bir değişiklik ile karşılaştım. Facebook, haber kaynağı sayfasının sağ kısmını da bir nevi haber kaynağı olarak kullanmaya başladı, daha çok Twitter ve Friendfeed’den aşina olduğumuz haliyle ama… Yorumlar, postlar, arkadaşlıklar, paylaşılan tweet’ler sürekli burada akıyor. Ortadaki ana haber kaynağı ise biraz daha rahatlamış sanki bu şekilde. Başka değişiklikler de göze çarpıyor ama bence en önemlisi bu. Bu değişiklik ile birlikte ana sayfadaki dinamizm korunmaya çalışılmış sanki.

Bu yazıya göz attığınızda “ne diyor bu adam” diyebilirsiniz çünkü Facebook bu değişikliği test etme aşamasında. Bu nedenle yalnızca kullanıcıların belli bir kısmı yeni tasarımlı Facebook’u kullanıyor. Yeni tasarımı görmeyenler yukarıdaki, ekranımdan aldığım screenshot’a bakarak neyden bahsettiğimi anlayabilir. Websitelerini, oyunları, newsletter’leri vs. optimize etmek amacıyla yapılan bu testlere Facebook en sıklıkla başvuran sitelerden bir tanesi diyebiliriz. Peki bu testler nasıl adlandırılıyor? (Facebook sayfamızda yaptığımız anket sonucunda takipçilerimizin bizden daha fazla pazarlama terimi açıklamamamızı istediğini farkettiğimiz için yazıya bu şekilde devam edeceğim :) )

Bu testlerden bahsetmek için Google Websitesi Optimize Edici’den bahsedeceğim. Google Websitesi Optimize Edici, websitesi yöneticilerinin sıklıkla başvurduğu bir optimize etme aracıdır. GWOE ile İki tür test yapılabilir; A/B Testi ve Birden Fazla Varyasyon Testi.

A/B Testi Google‘da şu şekilde açıklanmış; A/B denemesi bir sayfanın tamamen farklı iki (veya daha fazla!) sürümünün performansını test etmenize imkan tanır. İlk test sayfanızla — içeriğini test etmek istediğiniz sayfayla — işe başlayın ve sonra bu sayfanın alternatif sürümlerini oluşturun. Alternatif sayfalarınızda ne seçtiğinize bağlı olarak bir sayfanın içeriğini, görünüm ve izlenimini veya alternatif sayfalarınızın düzenini değiştirebilirsiniz. Kullanıcıların hangisine daha iyi yanıt verdiğini görmek için orijinal sayfanız ve alternatif sürümlerinize gelen trafiği değiştireceğiz. Facebook’tan bir örnek vermek gerekirse Mert’in 10 Şubat 2010’da yazdığı bu yazıya göz atmanızı öneririm. Arama kutusunun ortaya taşınması sayfa gösterimlerini, logout düğmesinin iki tıklama uzağa taşınması da sitede kalma süresini artırıcı denemeler. Facebook bu değişikliklerin sonuçlarını A/B testleriyle ölçerek tasarımdaki değişikliklere gidiyor.

Birden Fazla Varyasyon Testi ise optimizasyon için kullanılan diğer bir yöntemdir. Google bu test yöntemini şu şekilde açıklamaktadır; “Web Sitesi Optimize Edici farklı sayfalarda görünen varyasyonlarla deneme yapar. Örneğin üç sayfaya yayılmış bir çıkış işlemi için en iyi kombinasyonu aradığınızda bu kullanışlıdır. Web Sitesi Optimize Edici her sayfa için tüm varyasyonları kullanarak kombinasyonlar oluşturur ve deneme raporlarınızda en iyi dönüşüm kombinasyonunu listeler.”

Bakalım bu yeni cesur değişiklik istenen sonuçları vererek herkes için geçerli olacak mı…

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>