E-ticaret Sektörü Facebook Kullanımında Nerede?


 

Bu soruyu bana önceki gün iş arkadaşım, sunumu için yardım almak amacıyla bana yöneltti. Ucuzu.com’un Türkiye’de ofisi olsa da, ben şirketin genel merkezinin bulunduğu Budapeşte ofisindeyim. Macaristan fiyat karşılaştırma sitesi olan Arukereso.com’da ve genel olarak Macaristan’da şirketler Facebook kullanımında çok istekli ve kullanıcılar da son derece interaktif. En sıradan postları bile onlarca kişi beğeniyor, yorumlar yazılıyor, resimler gönderiliyor vs. Ancak, aynı postları da göndersek Türkiye’de bu sinerjiyi yakalayamıyoruz. İşte iş arkadaşımın sorduğu soru aslında buydu; Türkiye’de Facebook kullanımı Macaristan’dan farklı diyebilir miyiz?

Evet dedim, kesinlikle diyebiliriz… Bu bence Türkiye’nin Facebook kullanımında olgunluk dönemine geçmiş olmasından kaynaklanıyor. Artık beğendiğimiz sayfalar, katıldığımız gruplar konusunda daha seçiciyiz, Facebook’ta gördüğümüz her renkli sayfaya, her eğlenceli oyuna balıklama atlamıyoruz. Her konunun altına yorumlar yazmıyoruz. 2008’den bu yana Facebook’taki en büyük 3-4 topluluktan bir tanesi olduğumuz için, yerel sosyal ağ sitesi olan iwiw’i bırakıp Facebook’a 7-8 aydan bu yana adapte olmuş Macaristan’dan farklıyız.

Inside Facebook’ta 12 Haziran 2011’de yayınlanan bu yazı aslında yukarıda anlattığım şeyi destekliyor. Yazıdan ilgi çekici birkaç paragraf ise şu şekilde; 

“Most of the new users continue to come from countries that are relatively late in adopting Facebook, as has been the trend for the past year.

“the United States lost nearly 6 million users, falling from 155.2 million at the start of May to 149.4 million at the end of it. This is the first time the country has lost users in the past year. Canada also fell significantly, by 1.52 million down to 16.6 million, although it has been fluctuating around that number for the past year. Meanwhile, the United Kingdom, Norway and Russia all posted losses of more than 100,000.”

Buna göre, Facebook’u daha önce kullanmaya başlayan ülkelerde geçen ay ilk kez düşüşler yaşanmaya başladı. Ancak, Facebook’a yeni yeni ısınan ülkeler sayesinde Facebook kullanıcı sayısını artırmayı sürdürmeyi başarıyor yine de. Bence bunun nedeni Facebook’un insanları artık yeteri kadar heyecanlandıramaması ve artık çok “kool” olmaması maalesef. Türkiye bu sıralamada doygunluğa ulaşmış ABD ile early adopter Macaristan’ın arasında yer alıyor.

E-ticaret konusunda ise durum şöyle; yaptığım ufak araştırmalar sonucunda gördüm ki şirketler Facebook’u kullanmaya çalışıyor, ancak kullanıcılar postlara ve içeriklere aldırmaksızın her yere sipariş numaralarını ve şikayetleri yapıştırıyor. Yani şirketler hala heyecanlı ama kullanıcılar değil. Hepsiburada.com’un Facebook sayfasından aldığım yukarıdaki resimde görüldüğü gibi, Hepsiburada.com post etmeye çalışırken aşağıdaki yorumların tamamı şikayet ve soru dolu. Bu sadece Hepsiburada.com için değil, bir çok e-ticaret şirketi için geçerli bir sorun ve bu sorun şirketlerden değil kullanıcılardan kaynaklanıyor. Tabi bu kanalı tamamen müşteri hizmetleri amacıyla kullanmak bu ve buna benzer durumlarda daha mantıklı olmaz mıydı bilemiyorum.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>