THY’den Başarılı ve Otantik Bir Reklam: Etiyopyalı Ama


 

Türk Hava Yolları’nın dünyanın en iyi ve en prestijli havayollarından biri olma iddiası ile markasına çok fazla yatırım yapmakta olduğunu ve “globally yours” sloganıyla evrensel bir kimliğe başarılı şekilde büründüğünü hepimiz gözlemliyoruz.

Bu yazıda yer vermek istediğim reklam ise klasik marka reklamlarından çok farklı, markanın veya ürünün hiç bir özelliğini gözümüze sokmayan ve yayınlandığı mecralarla birebir örtüşen bir örnek.

Yaklaşık 2,5 dakika süren bu reklam filmi ile National Geographic’te karşılaştım. İlk başta belgesellerin bir devamı mı yoksa gerçekten reklam mı olduğunu anlamakta zorlandığım kalitede çekilmişti. Dayanamayıp hemen THY basın yetkililerinden bir kopyasını rica ettim. Reklam bize Etiyopyalı Ama’nın hayatından kısa bir kesit anlatıyor ve anlıyoruz ki dünyanın her yerinden uçuş noktaları ekleyen THY, Ama’nın dünyasına ise bagaj etiketinden bozma bir küpe şeklinde girmiş.

Bu başarılı reklam filmi hem “globally yours” sloganını besliyor, hem yeni destinasyonlara dikkat çekiyor, hem yayınlandğı mecra itibarı ile çok gezen hedef kitleyi hem de küpe ve güzellik kavramları ile bayan hedef kitleyi kendine bağlayarak bir taşla birden çok fazla kuş vuruyor. Tebrikler.

Benzer Yazılar

One Response to THY’den Başarılı ve Otantik Bir Reklam: Etiyopyalı Ama
  1. Trackback: pret immobilier
    ... [Trackback]... [...] Read More: marketoloji.com/2011/06/01/thyden-basarili-ve-otantik-bi... simulation-de-pret-immobilier.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>