Marka Elçisi (Brand Ambassador) Kimdir?


 

Klasik anlamda marka elçisi yoluyla pazarlama, güvenilir ve/veya ünlü kişilikleri markanın promosyon, reklam ve organizasyonlarında kullanmaktır. Bu en dar anlamına örnekler Gülse Birselli Turkcell reklamları, Kıvanç Tatlıtuğlu Yedigün reklamları olabilir.

Ancak bu kavramı yeni teknolojiler ve müşteri katılımı çerçevesinde yeniden değerlendirirsek, marka elçileri artık tüketicilerin kendi arasından çıkıyor, ki bunun en güzel örnekleri belli bir marka için fanpage açan, grup kuran ya da blog yazan marka bağlılığı yüksek sadık ve etkin tüketiciler. Ayrıca birçok markanın artık üniversitelerde ya da farklı gruplarda marka elçileri bulunuyor. Buna en güzel örnek de Red Bull’un marka timleri.

Ancak bir marka elçisinin sadece bu işten para kazanması, reklamlarda görünmesi ya da ürünü kullanması yetmez. Bu teknikten en çok fayda gören markalara baktığımızda, marka elçisi olarak sadece reklamda değil hemen her alanda hatta günlük hayatında o markayı kullanan, katıldığı sosyal çevrelerde marka adına konuşabilen ve marka hakkındaki sorularınızı da yanıtlayabilecek derecede konuya hakim olan, seminerlere ve bilgilendirici etkinliklere katılan ünlüleri kullandıklarını görüyoruz.

Aklıma gelen başarılı örnekler Türkiye’den Derya Baykal – Ariel Professional, Berna Laçin – Fairy, THY- Kobe O’Bryant ortaklıkları, dünyada ise Pantene’in her ülkenin ünlü oyuncularıyla gittiği ortaklıklar. Ayrıca David Beckham’ın Samsung’un 2012 marka elçisi olması henüz harekete geçmedikleri halde günlerdir gündemden düşmedi.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>