Web 2.0 Bitmedi, Gelişti, Sosyal Medya Oldu!


 

Son 15 yıllık dönem içinde, internet dünyası evrim geçirdi. Bu evrimin bazı ana aşamaları oldu ve bu aşamalara bazı isimler verildi. Eskisi kadar dillere pelesenk olmasa da Web 2.0, bu aşamalardan 1Z0-474 examsen ünlüsü belki de.

İnternet dünyasıyla iyice haşır neşir olmaya başladığımız 1990’larda, 1Z0-478 exams web dünyası yayıncılar ve okuyuculardan oluşuyordu. İki taraf birbirinden hemen hemen tümüyle bağımsızdı ve okuyucular sadece kendilerine sunulan içerik arasından seçtiklerini tüketiyorlardı. Özellikle portalların doğduğu ve hızla büyüdüğü, gazetelerin iyiden iyiye internette varlık göstermeye başladığı bir dönemdi.

Teknik sınırlar da aşılmaya başlandıkça, internet evrilmeye başladı. Bir anda web sitelerinin sayısı arttı, paylaşılan içeriğin kalitesi yükseldi ve daha da önemlisi okuyucular artık pasif değil, aktif olarak webde yer almaya başladılar. Bu dönem, forumların, Wikipedia’nın, Delicious’un, Youtube’un, Digg’in, Blogger’ın doğduğu ve parladığı dönemdi. Bu döneme genel olarak Web 2.0 adı verildi. Web 2.0 felsefesi içinde, kullanıcıların kolay kullanabildiği bir web dünyası vardı ve bu dünya içinde kullanıcılar yorum yapabiliyordu, şikayet edebiliyordu, içerik yükleyebiliyordu, kendi varlığını büyük ölçüde sanal dünyaya aktarabiliyordu – ama rumuzlar ve farklı kimliklerle.

Daha sonra Web 3.0’ın ne olacağı konuşuldu. semantik web diyenler de vardı, cloud computingden bahseden de. Belki de her ikisi de kısa zaman içinde hayatımızın bir parçası olacak. Ama bence Web 2.0 devri kapanmadı, hatta daha da büyüyerek ve gelişerek devam ediyor.

Daha önce, internette rumuzlarımız ile yer alıyorken, artık kendi kimliklerimiz ile yer alıyoruz. Bundan eskisi gibi çekinmiyoruz. Twitter’da, Facebook’ta, Friendfeed’de içeriği hızla dolduruyoruz, büyütüyoruz, geliştiriyoruz ve bunu kendimiz olarak yapıyoruz. Bizim artık internette gizlemediğimiz bir adımız, soyadımız, cinsiyetimiz, yaşımız ve resmimiz var; tıpkı gerçek hayatta sokaktaki herhangi bir insanın bizi görebileceği gibi varız internette. İşte sadece bu yüzden bile, Web 2.0 bitmedi, gelişti ve adı Sosyal Medya kondu.

Kişisel not: Uzun zaman olmuş Web 2.0 ve internet konusunda yazmayalı :) Eski yazılarım için Mert.me‘yi ziyaret edeblirsiniz.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>