“İnternetime Dokunma” Yürüyüşü’nü Medya Göremedi(!)


 

İstiklal ’i boydan boya kaplayan, girişten Galatasaray’a uzanan, genç bir protesto… Büyük hevesle, heyecanla, baskıya karşı duran insanlar… Herkesin elinde pankartlar, dilinde sloganlar, Taksim yıkılıyor… Ama bu kadar gürültüyle bile sesimizi duyuramadığımız bir medyamız var ki sormayın!

Servis sağlayıcılara ve hosting firmalarına Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan gelen yasak bugün on binlerce kişi tarafından Taksim’de protesto edildi. “Haydar, kadın, baldız, partner” gibi kimseye zararı dokunmayan pek çok sözcüğün sansürlenmesi yasaklarda gelinen son noktaydı. Artık ses çıkarmak, bir şey yapmak gerekiyordu ve gereken yapıldı. Ekşi Sözlük’ ten İnci Sözlük ’e, normal bireylerden, yazarlara herkes oradaydı. İstiklal böyle eylem görmedi bile diyebiliriz.

Ama sevgili medya cesaret edip bunu diyemedi! Olay TV ve NTV’de gördüğüm haberlerin dışında, bizim ulusal medya kanalları konuyu es geçti. Yayınlayan kanallar da katılımcı sayısını az göstermeye çalışır gibiydi. Bu kadar büyük bir eylem varken kalabalıkları küçümsercesine olayı tanımamak neden olabilir? Aslında cevabı çok basit… Korku, etki altında kalmak, yani aslında yine baskıcı, psikolojik sansür!

Bir gün kanallarda “flaş haber” yazmak ya da demek yasaklanırsa medya böylesine suskun kalabilecek mi acaba, çok merak ediyorum…

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>