Serdar Erener’in En Başarılı ve En Başarısız Reklamları


 

Serdar Erener, reklam dünyasında adından sıkça söz ettiren bir isim. Alametifarika reklam ajansının kurucusu Serdar Erener’in imzasının bulunduğu birçok reklam çekildi ve tüketiciler olarak birçoğunu beğenerek izledik. Alametifarika Garanti Bankası, Turkcell, Arçelik, Pepsi, Türk Hava Yolları gibi büyük markaların reklam çalışmalarını yürütüyor, ve sektörde oldukça meşhur.

2007 yılında katıldığım Garanti Bankası Talent Camp organizasyonunun konuşmacılarından birisiydi Serdar Erener ve açıkçası kendisinin 1 saat boyunca bizimle paylaştıklarından çok şey öğrenmiştim. Hikayesini tüm açık yürekliliğiyle bizimle paylaştı ve reklam sektörüne nasıl girdiğini, nasıl başarılı olduğunu uzun uzun anlattı.

Anlatacakları bittiğinde soru-cevap bölümüne geçildi ve diğer soruların yanında ben de kendisine bir soru yönelttim: “En başarılı ve en başarısız olduğunu düşündüğünüz reklam çalışmalarınız hangileriydi, ve neden?”

Kendisi en başarılı olduğunu düşündüğü reklam çalışmasının Arçelik için yaratmış oldukları Çelik karakteri çerçevesinde yürüttükleri reklamlar olduğunu söyledi. Arçelik’in Çelik karakterine odaklı reklamlarından önceki imajı ve marka bilinirliği gerçekten çok düşük seviyelerdeydi, ancak Çelik ile başlayan ve marka logosunun değişimiyle güçlendirilen iletişim çalışmalarıyla Arçelik, eskisinden de güçlü bir şekilde beyaz eşya sektörüne damgasını vurdu.

En başarısız olduğunu düşündüğü reklam çalışmasının ise Evy Lady için yürüttükleri Cem Özer’in kırmızı takım elbiseyle boy gösterdiği reklamlar olduğunu belirtti. Bu reklamlar sonucunda marka algısının yaratıldığını ancak insanların rafta bu markayı görüp, tanısalar bile almaya yanaşmadığını belirtti. Aslına bakarsak, bu tarz bir ürünün reklamında kırmızının bu şekilde (absürd mü diyelim?) kullanılması gerçekten de biraz itici durmuş.

Serdar Erener’in paylaştığı bu iki örnekte bile reklamcılık adına çok faydalı noktalar yakalanabilir; bir markanın küllerinden doğması ve bir diğer markanın, ürünün yapısı gereği, yapılan reklam sonucunda tanınması ancak satın alma davranışı yaratamaması.

Benzer Yazılar

One Response to Serdar Erener’in En Başarılı ve En Başarısız Reklamları
  1. Trackback: pret immobilier
    ... [Trackback]... [...] Read More: marketoloji.com/2011/05/12/serdar-erenerin-en-basarili-v... simulation-de-pret-immobilier.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>