Ga-ga-ga : Bir İletişim Platformu


 

Somut başlayalım : Bad Romance, Youtube, 371 milyon izlenme. Alejandro, Youtube, 135 milyon izlenme. Poker Face, Youtube, 80 milyon izlenme. Born This Way, Youtube, bir ayda 41 milyon izlenme. Judas, Youtube, bir haftada 10 milyon izlenme. Lady Gaga Facebook Fan sayfasında 33 milyon hesap var.

Madonna‘nın karşılaştığımız en iyi iletişim platformu ya da en büyük süperstarlardan biri olduğu fikrine ikna olmuşken, 2006’dan bugüne kadar, tam olarak 5 yılda Lady Gaga, Madonna vakasında nelerin eksik kaldığını ve iTunes sonrası pazarda nasıl davranılması gerektiğini oldukça somut bir şekilde ortaya koydu. Lady Gaga etkileyici rakamların yanına, yarattığı algıyla fena halde paralel bir şekilde Virgin Mobile, Polaroid ve HBO, Viva Glam,V Magazine, Google birlikteliklerini ekledi.

Sosyal Medya iletişimi denildiğinde yoğunlukla promosyonların, viral içerik denildiğinde komik videoların, marka adının gizlendiği / kurgunun sonunda açığa çıktığı planların, ürüne görece zayıfça bağlı içeriğin tercih edilebildiği bir dönemde Lady Gaga gerçek bir epidemik. Sosyal Medya hesaplarında sadece ve yalnızca ürünleri, kendisine yakın durabilecek diğer içerik kaynakları, exclusive içerik ve takipçilerinin tam olarak tercih edeceği frekans üzerinden iletişim kuruluyor. Üstelik, Facebook Fan Page’inde zaman geçirdiğinizde sizin de ikna olabileceğiniz bir gerçek var : Lady Gaga bizzat iletişimin ortasında, kanlı-canlı ve gerçek.

Vaka bana neler öğretti, neler hakkında tekrar düşündürdü? Takip edebileceğiniz kaynakları sıralamadan ve fikrinizi sormadan önce.

1. Lady Gaga, otantik : Madonna örneğinde eksik olan tek şey, kendine haslıktı. Madonna da bir platforma dönüşebilmek için sürekli yenilenmesi ve kabilesinin kendini ifade edebilmesi için gerekli şartları hazırlaması gerektiğinin farkındaydı ancak iletişim safhasındaki ani değişiklikler ve stabil bir içeriğin bulunmaması, Madonna’yı Lady Gaga pozisyonundan alıkoydu.

2. Lady Gaga, Sosyal Medya denilenin ne olduğunun farkında : Kendisini Tipping Point‘e ulaştırabilecek kitleyle doğrudan ve sürekli iletişimi, tam olarak onların zaman geçirmekten hoşlandığı mecralarda, birebir olarak gerçekleştirmesi gerektiğini biliyor. Promosyona konsantre olmuyor, exclusive içerik üretiyor, geri bildirimlere göre yenileniyor ve Sosyal Medya hesaplarını tümüyle takipçilerinin kendilerini gerektiği gibi ifade etmesi yolunda kullanıyor. Sosyal Medya araçlarıyla ürün satışını bu kadar stimüle eden bir başka vaka var mı, emin değilim.

3. Lady Gaga, platformun dokunabileceği yakın grupların farkında : Tam olarak bu yüzden, eşcinselleri ikincil bir hedef kitlesi belirliyor. Tam olarak bu yüzden, bizzat kendi içeriği gibi cesur, marjinal ve niş içerik üreten HBO ile yollarını kesiştiriyor. Tam olarak bu yüzden, Polaroid gibi yeniden yapılanmaya müsait bir marka algısına, otantik – cesur – yenilikçi bir üslupla ekleniyor.

4. Lady Gaga, iletişim ve dağıtım kanallarını birbirine bağlıyor : Yeni videoları öncelikli olarak dijitalde bulabiliyorsunuz, exclusive olarak. iTunes’a yönlenmeniz yalnızca bir reflekse dönüşüyor.

5. Lady Gaga iletişiminde mesaj sabit ve tekrarlanıyor : Rock’ın Indie etkileşimiyle zayıfladığı, Pop’un tanımının değiştiği bir dönemde aslına bakılırsa Lady Gaga Amerika’yı yeniden keşfetmedi ancak mesaj hep aynıydı : Alabildiğince marjinal, kendinden emin ve cesur bir tavır. Lady Gaga halen bu tonun üzerinde ve kabilenin kalabalıklaşmasıyla, bu mesajı yayabildiği kitle için bir lider konumunda.

Lady Gaga vakasından başka nasıl dersler çıkarılabilir? Ne dersiniz?

Yazıya ilham veren Adage bağlantısı
Lady Gaga Facebook Fan Page
Lady Gaga Forbes

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>