Tüm Dünya Data : Ne Kadarını Görebiliyoruz?


 

All the world is data / And all the men and women merely data miners / They have their segments and their insights / And one man in his time makes many decisions.

Shakespeare’in perspektifi pek çok açıdan bizimkinden farklıydı.

Shakespeare Dünya’ya baktığında oyunlar, trajediler ve sahnelenebilecek sayısız kurgu görüyordu. Bizim görmemiz gereken, tüm Dünya’nın doğru okunduğunda fark yaratabilecek sayısız veriyle dolu olduğu. Yine de ilham için Shakespeare perspektifine teşekkür etmeden geçemiyorum.

Zamanın hiçbir döneminde bu kadar bilgi ve veriye maruz kalmamıştık. Ne kadarını kullanabiliyoruz?

David McCandless, işleyerek yorumlanabilir hale getirmek için uğraştığımız yığınla veriyi görselleştiriyor.

An itibariyle yükselen değer olan infographic’ler, işin yalnızca başlangıcı. Veriyi görselleştirmek yalnızca göz boyamak anlamına gelmiyor : Alışıldık yöntemlerle göremediğimiz pek çok ayrıntıyı, gözden kaçırabileceğimiz pek çok yorumu yakalıyoruz. Hans Rosling, David McCandles’in ”hoca”sı.

Facebook ve Twitter’ın görece semantik yapılanmalarından önce veri denince ilk akla gelen Google, bu dönemin başlangıcını doğal olarak kaçırmama gayretinde. Hans Rosling’in veri odaklı bakış açısı hakkında doyurucu söylemlerini yeni Google dergisi Think Quarterly‘de bulabilirsiniz.

Heyecan verici.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>