Fenomen Dizinin Markalaşması: Küçük Sırlar by AdL


 

Oldukça fazla ses getiren ve geniş bir yaş aralığında oldukça fazla insanı etkileyen ve adından söz ettiren bir diziydi Gossip Girl. Bu dizinin Türk versiyonu olma iddiasıyla yola çıkan Küçük Sırlar da bu iddiada başarılı oldu ve lise, üniversite gençliğinin konuştuğu bir yerli dizi fenomeni haline geldi. Bir tarafta dizi karakterlerine özenen ve sıkı takip edenler, bir tarafta süslü, entrikacı kesime Küçük Sırlar dünyası adını takan karşıtlar. İyi örnek, kötü örnek konularında saatlerce tartışılabilir ancak diziler, filmler ve kitaplar sadece varolan toplum düzenini veya olması gerekeni değil, kendi gerçekliklerini yarattı ve yaratıyor.

Bunların yanısıra, karakterleri ve en çok da karakterlerin dış görünüşüyle, yani styling’iyle çok konuşuldu Küçük Sırlar. Sürülen ojeden takılan çantaya kadar bir gün içinde binlerce insan tarafından taklit edildi, 2 saniye görünen bir ayakkabı onlarca blogda markasıyla anlatıldı. Yaratılan bu geniş çaplı WOM, Türkiye’de pek bir örneğini görmediğim dizi adıyla alt marka yaratma stratejisiyle Adil Işık’a yaradı. Şimdilik az sayıda olsa da, dizide de giyilen bazı tasarımlardan oluşan özel bir seri çıkarıp mağazalardaki Küçük Sırlar soundtrackleriyle bu atmosferi desteklediler.

Bu gelişme Hürrem Sultan yüzüğü ve Bihter geceliğinin bir adım ileri taşınıp markalaştırılmış, kurumsallaştırılmış hali. Kuruluş zamanlarından gelen imajıyla klasik orta yaşa veya abiye tercih eden kesimlere odaklansa da, bu yeni alt seri ve özel dizaynlarla Adil Işık gençleri de mağazalarına çekmeye çalışıyor. Farklı bir segmente farklı bir çizgiyle hitap etme adına başarılı görünen bir adım. Başarılı olursa bu akımı başka diziler ve başka markalarda da görmek olası.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>