Flattr: İçerik İhya Oluyor!


 

İçerik üretimi uzun bir yolculuk geçiriyor. Time’ın 2010 yılının insanını Mark Zuckerberg olarak belirlemesi sizi yanıltmasın, o kapakta 2006 yılında siz vardınız.

Bireysel içerik üretimini mümkün kılan araçların yaygınlaşması, içeriğin yeşerebileceği sosyal ağlarla desteklendiğinde yeni tartışma şekillenmeye başladı. Arz arttı, talepte sorun yok ve ”niş” bir yemek çeşidi değil. Peki, içeriğin değerini nasıl ölçeceğiz ve içerik üreticileri nasıl para kazanacaklar?

Şu ana kadar ortaya atılan en harika fikirlerden birine geçmeden, Clay Shirky vizyonuna bir göz atmakta fayda var.

http://www.youtube.com/watch?v=qu7ZpWecIS8

Şu ana kadar ortaya atılan en harika fikirlerden biri, Flattr.

Flattr, tanım itibariyle bir sosyal mikro ödeme sistemi. Internette takip ettiğiniz içeriğe ödemek istediğinizi belirlemenize ve bunu beğendiğiniz içeriklere eşit olarak bölüştürmenize yarıyor.

Baştan çıkarıcı tanıtım videolarında özetledikleri gibi örneklersek: İçeriğe 10 dolar ayırmaya karar verdiniz. 10 ayrı içerik ”like” ettiniz. Her içerik üreticisi 1 dolar aldı. Likelarınız karar, takdir etme insiyatifiniz mutluluk oldu. Sayılar değiştirilebilir.

http://www.youtube.com/watch?v=9zrMlEEWBgY&feature=player_embedded

Geleneksel medyanın ” Basılı yayınımıza para veriyorsanız, dijitale de vereceksiniz! ” argümanını pek destekler görünmüyor. Flattr kurgusunda içerik üreticisi ayrımı yok.

Yakın gelecekteki içerik modelleri, heyecan verici.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>