Türkiye’de Blogspot Hizmeti Yasaklandı


 

Biz özgürlüklerin arttığından, tüm mecraların fikir serbestliğinden ve internet sayesinde gelen liberal haberleşmeden bahsededuralım, yine garip bir sebepten, Google’ın blog hizmeti ‘blogspot’ ve tabi buna bağlı olarak bu hizmeti kullanan tüm bloglara erişim yasaklandı. Haberi dün almıştık, yedeklerimizi yapıp kararı bekledik ve tabi yasağı da bugün canlı canlı yaşadık.

Sırf Türkçe blogların sayısı bile 2 milyon civarındayken, lig maçlarının illegal yayını gibi bir soruna çözüm olarak bulunan yol, bu hizmetin tüm Türkiye’de kısıtlanması ve milyonlarca blogger ve daha önemlisi okuyucunun mağdur bırakılması.

Dava sahibi Digiturk’ün resmi açıklaması şu şekilde:

“Tüm kamuoyunun bildiği üzere Digiturk, Türkiye Futbol Federasyonu’nun  yaptığı ihale neticesinde yıllık 321 milyon dolar ödeyerek süper toto süper ligi maç yayın haklarını almıştır.

Yayın hakları Digiturk’e ve Lig TV’ye ait olan maçlar, bazı internet siteleri  tarafından  kanunlar hiçe sayılarak yayınlanmaktadır.

Kanunların kurumumuza yüklediği bütün yükümlülükler eksiksiz yerine getirilip içerik ve yer sağlayıcılar defalarca uyarılmasına rağmen internetten illegal yayın yapılmasına son verilmemiştir.,

Son çare olarak yüce Türk mahkemelerine başvurulup  illegal yayınları yapan sitelerin verdiği zararın durdurulması talep edilmiştir. Mahkeme yasal olarak her şeyin yapıldığını ve ihlalin hala durdurulmadığını tespit ederek bu sitelere erişimin engellenmesi kararı vermiştir. Bu kararın uygulanması ile  birlikte blogspot’ta bazı bloglar’a da erişimde problemler ortaya çıkmış olup, bu  problemlerin tek sorumlusu uyarıldığı halde illegal içerikleri yapan sitelerin yayınını ısrarla durdurmayan Google ve Blogspot’tur.”

Benzer Yazılar

5 Responses to Türkiye’de Blogspot Hizmeti Yasaklandı
 1. Özgür

  Erişime engel geldi deniyor ama hala bazı sitelere girilebildiğini görüyorum.Ortada bir belirsizlik var, henüz cevabını da bulamadım :)

 2. Batuhan Apaydın

  Blogspot’un yasaklanması sürecinde konuyu etraflıca irdelemeye çalıştığım yazımı paylaşmak isterim.

  Digiturk’un yanlış yaptığı noktalar olduğuna katılıyorum ancak bana kalırsa yalnızca Digitürk’ü suçlamaktan ziyade bu yasakların bir alışkanlık haline gelmemesi için ayağı yere basan eleştirilerde bulunmalıyız.

  http://sosyalmedya.co/blogspot-yasaginda-kimi-suclamaliyiz-3947/

 3. ... [Trackback]... [...] There you will find 79940 more Infos: marketoloji.com/2011/03/01/tu... cartasdeamore.blogspot.com
 4. Trackback: Mississippi
  ... [Trackback]... [...] Informations on that Topic: marketoloji.com/2011/03/01/turkiyede-bl... 4taxrelief.net/mississippi-tax-debt-relief.aspx
 5. ... [Trackback]... [...] Read More Infos here: marketoloji.com/2011/03/01/turkiyede-blogspot... squidoo.com/pugfacts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>