Kodak Theatre


 

Sanırım bu aralar hep ödüllerden listelerden bahsediyoruz. Dün akşam malum 83. Oscar Ödül Töreni düzenlendi. Yüz milyonlarca insanı ekrana bağlayan Oscar ödül törenleri, sinema alanında birçok dalda en iyi filmlerin ödüllendirildiği bir gelenek haline geldi. Zamanla tek başına “Oscar’a aday olmak” bile bir şan, şeref nişanesi oldu. Dün akşam ödül töreninin büyük bir kısmını izledim ancak en çok aklıma takılan Kodak Theatre’dı. Kodak Theatre, Oscar ödül törenleri için özel olarak inşa edilmiş dev bir organizasyon merkezi. Henüz gidip görmek kısmet olmadı ama Hollywood’un en merkezi noktalarından birinde olduğu söylenir. 3400 kişi kapasiteli bu yapı 2001 yılında Kodak tarafından inşa edildi ve o günden bugüne Oscar ödül törenlerine ev sahipliği yaptı. Bu şekilde Kodak, sinema endüstrisinin en elit organizasyonunda ismini her yıl duyurmuş oldu.

Markaların mekanlara sponsor olması, marka algısını kuvvetlendirme adına sıkça başvurulan bir yöntem. NBA takımlarından Houston Rockets’ın salonu Toyota Center, Galatasaray’ın yeni stadyumu Türk Telekom Arena, Turkcell Kuruçeşme Arena vs. Heyhat sinema endüstrisinin en elit organizasyonuna ev sahipliği yapan binaya adını veren Kodak, fotoğraf ve film dünyasında son 20 yılda ortaya çıkan yeniliklere ayak uyduramadı bir türlü. Geçtiğimiz yıllarda efsanevi Kodakchrome ürününü tarihe gömen marka, dijital fotoğraf makineleri ve hızla gelişen depolama, yazdırma teknolojilerine uzak kalınca büyük zarara uğradı. Hisse senetleri hızla düşen şirket, işten çıkarmalara da başladı.

83. Oscar Ödül töreninin ardından King’s Speech, the Social Network, Black Swan gibi filmlerden ziyade Kodak Theatre’ı konuşan bir tek ben varım sanırım :) Ama bir markanın böylesine bir organizasyonda göz önünde olması, diğer yandan yakalayamadığı yenilikçi ivme sonucunda büyük zararlara uğraması, madalyonun diğer yüzünü görmek açısından önemli diye düşünüyorum.

*yararlanılan kaynak; Wikipedia.org

Benzer Yazılar

2 Responses to Kodak Theatre
  1. Trackback: hubpages.com
    ... [Trackback]... [...] There you will find 70205 more Infos: marketoloji.com/2011/02/28/ko... millamahno.hubpages.com/hubs/latest

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>