Kırmızı Reklam Ödüllerindeydik


 

24 Şubat akşamı 8. Hürriyet Kırmızı Reklam Ödülleri gecesi vardı. Marketoloji olarak bu törende basılı reklam dünyasının nabzını tuttuk. Kısaca bahsetmek gerekirse iyi hazırlanılmış elit bir geceydi ancak ödüllerin dağıtılmasında herhangi bir sektör duayeninin konuşma yapmaması ve ödül alan işlerin dev ekranda çoğunlukla gösterilmemesi tadını damağımızda bıraktı.

Bu eleştirilerden sonra gecenin yaratıcı tarafımızı beslediğini söylemeden de geçmemek lazım. Büyük salonun dört bir tarafı bu seneki aday basılı reklamlarla kaplıydı. Ayrıca törenden önce düzenlenen ve spontane reklam eskizi hazırlanan Radikal Kırmızı Yarışması’nın konusu da bir blog bizi çok ilgilendiriyordu. Dünyadaki son politik gelişmeler ışığında sosyal medyanın gücünü vurgulayacak reklam eskizleri istendi çok kısa bir sürede katılımcılardan. Gayet başarılı çalışmalar varken benim en çok beğendiğim bireylerin sırf bir “like” olarak gördüğü ancak kümülatif olarak bakıldığında aslında birçok gelişmeye yön verilen Facebook ikonlu bu çalışma oldu. Diğer hazırlanan çalışmalara bu linkten bakabilirsiniz.

Reklam ödüllerine gelince, “Kıpkırmızı” adı verilen büyük ödüle takılıp kaldım aslında. Sosyal medyanın ve elle tutulamayan interaktif ürünlerin gittikçe önemli yer kapladığı pazarlama ve reklam dünyasında, ödülü de Google’un reklamlarının alması beni şaşırtmadı. Kazanan işlerin üç versiyonunu da burada paylaşıyoruz ve yaratıcılığı takdir ediyoruz. Ananemizin, dedemizin hatta büyük ihtimalle anne ve babalarımızın bile baktıklarında bir şey anlamayacakları bu reklamların büyük ödülü kazanması ve yaratıcılık konusunda bizlerin takdirini toplaması da ayrı bir sosyolojik olgu :)
 

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>