Herkese Açık İnovasyon


 

Marketoloji’de daha önce crowdsourcing kavramından bahsetmiş ve bazı örneklerini bu yazıda paylaşmıştık. Bir senedir yayında olan başarılı bir e-oluşum, crowdsourcing adına çok kapsamlı bir iş yapıyor ve çok sayıda iyi firmayı tüm halkın yaratıcı fikirleri ve projeleriyle kazan-kazan mantığıyla birleştiriyor. Bu site Acikinovasyon.com.

Aynı anda birçok firmanın inovasyon odaklı kısa soru ve sorunları üyelerle paylaşılıyor. Örneğin: ” İşitme sorunu yaşayan insanları işitme cihazı kullanımına yönlendirecek stratejiler arıyoruz” gibi bir duyuru görüyor ve fikrimiz varsa  belirtilen formatta başvuru yapıyoruz. Takip ettiğim süre içersinde erkek aksesuar fikirlerinden “yeni genç moda markamızın adı ne olmalı” gibi sorulara varan geniş bir yelpazede halka açık yarışmalar düzenlendi. Fikirleri şirket tarafından değerli bulunan kişilere de tatmin edici para ödülleri verildi. Sitenin Mudo, Avea, Danone, Petrol Ofisi gibi oldukça bilinen firmalarla işbirlikleri olmuş ve oluyor. Şirketlerin çok geniş bir yaratıcı kitle kullanarak kazandığı bu sistemde sırf fikirleriyle para kazanan üyeler de tatmin oluyor, kazan-kazan çerçevesi içinde inovatif fikirler gelişiyor ve hayata geçiyor.

Acikinovasyon’un başvuru, katılım ve yarışma duyurusu gibi süreçleri de oldukça basit ve kullanımın ve katılımın kolaylaşması için elden gelen yapılmış. Tebrik ediyorum ve ilk vakit bulduğumda ilgilendiğim duyurulara başvurmayı iple çekiyorum.

Benzer Yazılar

One Response to Herkese Açık İnovasyon
  1. ... [Trackback]... [...] There you will find 63793 more Infos: marketoloji.com/2011/02/18/he... centerforappliedscientificresearch.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>