Sony’den Xperia Play yani Playstation Phone


 

Başlıkta kısaca Sony dedim ama doğrusu Sony Ericsson. Marketoloji’yi yakından takip edenler, benim iflah olmaz bir Play Station hayranı olduğumu bilirler. Artık Play Station keyfi, telefonlara taşındı. Geç bir hamle oldu ama olması gerekiyordu. Tek başına Play Station telefonunun, diğer adıyla Xperia Play’in Sony Ericsson’u pazarda yeniden güçlü hale getireceğini sanmıyorum açıkçası. Halen akıllı telefon konusunda ciddi atılımlar yapmaları gerekiyor, ve daha da önemlisi ürettiklerini iyi pazarlamaları gerekiyor, ki bundan önceki başarısızlıklarının en temel nedeninin bu olduğunu düşünüyorum.

Play Station, Sony için özel bir ürün, çünkü bu ürün oyun dünyasında bir devrim ve alışkanlık yarattı. Walkman konseptini geliştirip, yerini sağlamlaştıramayan ve pazardaki güçlü yerini yeni nesil mp3 çalarlara, özellikle de iPod’a kaptıran Sony, umarım Play Station’ı da Walkman gibi statikleştirmez. Walkman’den daha iyi bir süreç işliyor gibi görünse de Sony’nin pazarlama konusunda ciddi sıkıntıları var, ürünlerine çok güveniyorlar ve gerisine pek kafa yormuyorlar gibi. Telefona entegre Play Station, Sony Ericsson’un telefon piyasasında elini nispeten güçlendirdi ama PSP (Play Station Portable) satışlarını da ciddi oranda etkileyeceğini düşünüyorum. Sony bir nevi kendi ayağına sıktı. Yine de, telefon pazarında daha çok güçlenmek için değer mi? Gerçekten bu ürünü iyi pazarlayıp, yeni akıllı telefonlarla pazara giriş yaparlarsa, evet değer.


Xperia Play Barcelona’da düzenlenen MWC (Mobile World Congress) 2011’de tanıtıldı.

 

Benzer Yazılar

2 Responses to Sony’den Xperia Play yani Playstation Phone
  1. Rifat Yildiz

    Guzel ekran, iyi islemci, android isletim sistemi… agirligi biraz fazla ama guzel pazarlama yapilirsa iyi satis rakami yakalamak zor olmamasi lazim ve telefon pazarinda guclenmek icin yeterli bi telefon.

  2. Trackback: recipe finder
    ... [Trackback]... [...] Read More here: marketoloji.com/2011/02/17/sonyden-xperia-play-yani... deliciousrecipefinder.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>