Barlarda Sigaracı Kız Olmak..Almak ya da Almamak…


 

Asmalı Mescit’te, Nişantaşı’ında, birçok gece kulübünde bazen de sokakta karşımıza çıkan sigara satan, tabir-i caizse manken gibi kızlar hepimizin masasına en az bir kez uğramıştır.

Mini etek, dekolte, yırtmaç, Muratti, Marlboro, Kent derken tuhaf bir “pazarlama” gerçeğiyle karşı karşıya geliyoruz.- Kadını aşağılayan reklamlar- olarak tanımlanan fenomenden sonra esas küçük düşürme sokaklara kadar taşıyor.

Bu kızların her daim ilk olarak masadaki erkeğe sigara ister misiniz şeklinde yöneldiğini hesaba katarsak erkeklerin de bu aşağılanma durumundan fazlasıyla nasibini aldığını rahatlıkla algılayabiliriz. “Dekolteye dayanamaz sigaranızı bile değiştirirsin” mesajının vücut bulmuş hali bu olsa gerek!

Stratejik yönden erkekleri zayıf noktasından vuran, sigaralara ise seksi, zarif bir imaj, belki kimlik, kazandıran bu kızlarımız neler hissediyor acaba? İstemezlerse yapmazlar tabi ama şirketlerin reklam verememenin acısını bu yolla çıkarması trajik.

Elbette bu uygulama Türkiye’ye özel değil global, tıpkı 7’den 70’e tüm erkeklerinin dekolte zaafının global boyutta olduğu gibi… Yalnız amaç sigara satmak mı yoksa başka bir şey mi sorun işte tam orada başlıyor.

Sigaracı kızlarımız yüzünden kavga eden çiftlere dahi rastlamışlığım var, durum o derece vahim! Çünkü gerçekten taktiksel cilve yapma yeteneğine sahip bu kızlarımız, e bir de giyimlerini ya da giyinmemelerini (!) düşünürsek vay erkeklerin haline. Kız arkadaşının yanında utangaç tavırlarla sigara almamayı tercih edenler, dayanılmaz kurlara cevap vererek sigara alanlar…

Yaz aylarında artan bu uygulama satın alma davranışı yaratıyor mu pek emin değilim ama reklamsız sigara markalarına ışıltılı bir imaj kattığı kesin. Üstelik akılda kalıcılık ta süper! Bu şirketler sokakta olsa da, kadınların üzerinde olsa da reklam yapmak zorundalar diye düşünürsek belki durumu kabullenebiliriz. Hem alan memnun satan memnun!

Bu arada Sigara Melekleri’ni sahipsiz sanmayın, onları uzaktan koruyup kollayan güçlü ve erkek marka fedaileri de var :)

Benzer Yazılar

5 Responses to Barlarda Sigaracı Kız Olmak..Almak ya da Almamak…
 1. jijo

  7 Ocak 2011 tarihi itibariyle yürürlüğe giren kanunla mekanlarda akrif sigara satışı yasaklandı,bilginize…

 2. seda

  Teşekkürler bilgi için… Burda zaten önemli olan mekanda sigara satışı değil, mekanda ya da sokakta satışın tarzıydı. Mekanda sigara satışının yasaklanması hiç desteklediğim bir şey değil, hele tütün ve alkole dair pek çok şey artık yasakken…

 3. özlem

  bir süre bir sigara firmasında yazıda bahsedildiği şekilde ürün bilgilendirme ve satış amaçlı sahada çalışan biri olarak bu metnin çok abartılı ve çalışan bayanları düşünmeyerek yazıldığını düşünüyorum. emin olun sizin gibi düşünen insanlar kendilerini o kadar belli ediyorlar ki yanlarına yaklaştığımı ve hatta eğilip dekoltemle sigara içermisiniz dediğimi hiiiç hatırlamıyorum. ayrıca dekolte giydiğimi de hiç hatırlamıyorum:) tek hatırladığım çok zor bir iş olduğu ve işinize saygı göstermeyen kişilere karşı sabır gerektirdiği..

 4. seda

  Aslında abartılı değil. Gerçekten gördüklerimden bahsediyorum. Ve “bilerek” o tarz kıyafetler seçildiğini bizzat bir sigara firmasının pazarlama departmanı yetkilisinden öğrendim. Ben dekolte giyildiğini çok iyi hatırlıyorum. Bunun saygısızlıkla hiç bir ilgisi yok. Ben bunu yaptıranlara ve pazarlama aracı olarak kullananlara karşıyım. Ama bu ne yazık ki gerçek. Siz dekolte giyip, sigara içer misiniz demediyseniz ne güzel :) Benim gördüğüm canlı örnekler aynen öyle yapıyordu. Ayrıca sahada çalışan kızları düşünmemek değil, aksine düşünüyorum ve acaba ne hissediyorlar diyorum. Çünkü benim gözlemlediğim satış tarzı kadını kullanmaktı.

 5. Trackback: Visit Site
  ... [Trackback]... [...] Informations on that Topic: marketoloji.com/2011/02/08/barlarda-sig... pcpowerspeed.blogspot.com/2012/06/what-is-pc-power-speed.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>