Hulu.com Yapımcıları Düşündürüyor


 

Hulu.com, internette en çok beğendiğim iş modellerinden birisi olarak şu anda sadece ABD sınırları içerisinde hizmet veriyor. Sitenin modeli, dizi ve sinema yayıncılarından aldığı dizi ve filmleri yüksek kalitede yayınlama ve yapımcılarla gelir paylaşımı yapma üzerine kurulu. Gelir modeli önceleri reklam üzerine kuruluydu ancak daha sonra premium üyelik modeli getirerek bazı hizmetleri paralı hale getirdiler. Halen en başarılı internet girişimlerinden birisi olarak görülen Hulu.com, Aralık 2010″da 26.4 milyon kişi tarafından ziyaret edilmiş. Daha önemlisi, Hulu.com”da ortalama bir kullanıcı 217 dakika içerik izlemiş ve bu konuda rakiplerin büyük fark atmış (Hulu”yu sadece Google geçmiş). Yine aynı raporda en fazla reklam izlenilen sitenin de Hulu olduğu görünüyor.

İstatistikler Hulu.com”un başarısını ortaya koyuyorken, madalyonun diğer yüzü durumdan biraz rahatsız. The Wall Street Journal”da , NBC Universal, News Corp ve Walt Disney gibi yapımcıların Hulu”nun bu başarısının geleneksel gelir modellerini olumsuz yönde etkilediğini düşündükleri vurgulanıyor. Hatta bazı yapımcıların içeriklerinin bir bölümünü Apple, Microsoft, Netflix gibi rakip şirketlere sattıklarından da bahsediliyor. Yapımcıların kendi aralarında anlaşmaya varamadıkları en önemli konu, sağladıkları içeriğin ne kadarlık kısmının ücretsiz olması gerektiği. Halen Hulu.com, bu üçgen modelin her köşesini tatmin edecek bir sisteme geçme planları yapıyor, ki bu köşeler yapımcılar, reklam verenler ve kullanıcılardan oluşuyor.

Fikir olarak basit ve başarılı görünen Hulu.com, bir anda kendisini geleneksel medya ile kıran kırana bir mücadele içinde buldu. Aslında bir nevi, internetin, televizyon ve sinemaya meydan okuması da denebilir. Bu rekabete temkinli yaklaşan ve dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak istemeyen yapımcılar ise kararsız. Bakalım Hulu.com, modelini herkesi mutlu edecek şekilde geliştirebilecek mi, bekleyip göreceğiz.
 

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>