Trendyol-Markafoni Rekabeti


 

Markafoni.com, aslında private shopping olarak da adlandırılan, müşterilerin ünlü markaların sınırlı sayıdaki ürünlerini büyük indirimlerle alabilmesine olanak tanıyan sistemi Türkiye’ye tanıtan, sektörü oluşturan ve büyüten bir e-ticaret sitesi oldu. Markafoni’nin bu başarısı birçok girişimciyi de harekete geçirdi ve kısa sürede birçok private shopping sitesi açıldı.

Markafoni’ye bir arkadaşınızın referansı olmadan üye olamıyorsunuz, bu nedenle bu tarz sitelere “özel alışveriş kulübü” de deniyor. Kulübe üye olan şanslı sayıda kişilerden birisiyseniz, seçkin markaların sınırlı sayıda ürünlerini büyük indirimlerle alabiliyorsunuz.

Trendyol.com, Markafoni’den çok sonra kurulmuş bir özel alışveriş kulübü olmasına rağmen kısa sürede çok yol kat ettiler. Geçtiğimiz aylarda aldıkları 10 milyon dolarlık yatırım ile birlikte daha da güçlenen Trendyol, Alexa istatistiklerine göre ziyaretçi sayısı bazında Markafoni ile sıkı bir yarışa girmiş bile. Bu istatistik beni çok şaşırttı açıkçası. Tabi ki, bu durumu ortaya çıkaran ve yorumlanırken hesaba katılması gereken farklı parametreler var. Bu parametrelerden ikisi çok önemli: Trendyol’un yaptığı reklam yatırımının Markafoni’ninkine göre farkı, ve tabi ki satın alma oranı (gelen ziyaretçinin ne kadarı aktif olarak alışveriş yapıyor). Bu iki parametreyi bilmemiz ve kıyaslamamız zor, ancak Trendyol’un şu anda en az Markafoni kadar kişiye ulaştığını söyleyebiliriz. Tahminim, hedeflediği büyüklükte kitleye şu anda ulaşmış görünen Trendyol, muhtemelen gelen ziyaretçileri aktif müşteri yapma konusunda yoğun çaba sarfediyordur.


 

Benzer Yazılar

5 Responses to Trendyol-Markafoni Rekabeti
 1. mert meriç

  ciro ve karlılık olarak markafoni’nin çok önde olduğu bilgisini verebilirim. Bunun yanı sıra trendyol pazarlama bütçesine çok önem verse de kullanıcıları çoğunlukla yeni kullanıcı, eski kullanıcı yani geri dönen kullanıcı oranı yine de markafoniye göre düşük.

 2. Melih Kocaadam

  markafoni’nin gözle görülür üstünlüğünü siz göz ardı etmeyin. markaları ilk vitrinleyen, daha kaliteli markaları tercih eden, müşteri memnuniyeti kunusunda hassas, ee kesinlikle tecrübeli.

  ve bazı eşleşen ürünlerde daha ucuz olduğuna da şsahit oldum…

  ne diyeyim, allah rekabetlerini arttırsın :)

 3. Deniz Utku

  Alexa yerine Google Trends for Websites grafiğini kullanabilirsiniz: http://trends.google.com/websites?q=markafoni.com,+trendyol.com,+limango.com.tr

 4. Markagez

  @Denizin yazısına ithafen, Google trends verilerine şuan tozlu.com eklendiğinde pazarın yönününün değiştiği görülecektir.

 5. Tarzsec

  Bizlerde trendyol ile çalışan bir siteyiz ve şu anda en çok satışı trendyol aracılığıyla yapıyoruz. Markafoni iyi ama trendyol nedense son vuruşu yapan bir firma haline geldi :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>