Viral Videolar Çocuklara Ne İfade Eder?


 

Netvibes hesabımdaki pazarlama ile ilgili blogroll’umu uzun süredir açmaya fırsat bulamıyordum. Dün nihayet açtım ve çok keyifli bir 2-3 saat geçirdim. Ama özellikle aşağıdaki videoyu izlediğimde çok güldüm ve burada paylaşmak istedim. Viral videolar ile ilgili çok fazla yazı yazdım Marketoloji’de, ancak duruma hiç çocukların gözünden bakmamıştım.

Aşağıdaki videoda Youtube’da en çok izlenen videolardan üç tanesi – David after dentist, Justin Bieber hit at concert ve don’t argue with an ibex- çocuklara gösteriliyor ve bunlar hakkında sorular sorularak çocukların fikirleri alınıyor. Aşağıdaki videoda gösterilen 3 video da viral olabilme koşullarını içinde barındırıyor.

Çocukların viral videolardan, amaçlarından ve dinamiklerinden habersiz verdikleri yanıtlar çok keyifli gerçekten. Hepsinin Justin Bieber’i tanıması- genel olarak sevmemelerine rağmen- ve saçıyla fazlasıyla dalga geçmeleri, David’in videosunu çeken babasına tepki göstermeleri, videoların üç haneli rakamlarda izlenme sayıları olduğunu düşünmeleri ve son videoya çok gülmeleri tamamen çocuklara has tepkiler. Bu ve benzeri videolardan gerekli dersler çıkarılarak, hedef kitlesi çocuklar olan ürün ve markalar için çok etkili kampanyalar yapılabilir.

*Not: Video İngilizce’dir.

Benzer Yazılar

3 Responses to Viral Videolar Çocuklara Ne İfade Eder?
  1. Mert Canlı

    Harika bir çalışma olmuş. Videolar hakkında çocukların yorumlarını dinlemek çok keyifli. Özellikle verdikleri tepkiler ve cevaplar oldukça doğal,tıpkı “Çocuktan Al Haberi” programında olduğu gibi :)

  2. Selin

    Bayıldım. Her çocuk gibi doğrudan ve dürüst cevaplar..Yetişkinlerin güldüğü şeyleri anlamsız bulmaları da çok ironik :)

  3. Arzu Celtekoglu

    Cocuklara yonelik hazirlanacak viral calismalar icin cocuklarin sosyal paylasim sitelerinde bulunduklarini varsaymamiz ya da bulunmalarini tesvik etmemiz gerek. Bu da su anda cok derin bir tartisma konusu ve elbette ezici bir cogunluk buna karsi. Cocuklara yonelik pazarlama faaliyetlerini yaparken gercekten cok titiz, dikkatli ve sorumlu davranmak gerekiyor..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>