Şampiyonlar Ligi mi? Dünya Kupası mı? Hayır, Super Bowl!


 

Bir ülkede belli bir sporun şampiyonunu belirleyecek tek bir maç, bir final düşünün. Bu final, tüm ülkeyi meşgul ediyor, bazı diziler o hafta yayınlanmıyor, bireylerin harcamaları çok daha yüksek rakamlara ulaşıyor. Bu ülke ABD, bu spor NFL, bu final Super Bowl.

NFL, Amerikan Futbol Ligi’ne verilen ad ve açıkçası biz de dahil olmak üzere Avrupa’da hemen hemen hiç popüler değil. Ancak Amerika’da bazı insanlar için NFL herşey, tıpkı bizim için futbolun herşey olduğu gibi. Ancak NFL finali, yani Super Bowl, diğer tüm spor organizasyonlarının finalinden sanki çok daha fazla ilgi görüyor. NBA’in finali, bildiğiniz gibi en az 4 en fazla 7 maç olarak oynanıyor. Ancak Super Bowl tek maç ve tüm amerikan futbolu severleri aynı anda ekrana topluyor, öyle ki diziler sırf bu final için erteleniyor (her hafta düzenli takip ettiğim Family Guyı bu hafta izleyemeyişimden anladım :)).

Bu dev organizasyonun ABD ekonomisine kattığı hareketlilik ise hatrı sayılır büyüklükte: tam 10 milyar dolar. Adage’de yayınlanan bir yazıda* paylaşılan araştırmaya göre, bu harcamanın %69.5’i yiyecek&içecek, %7.3’ü final takımlarının ürünlerine, %6’sı dekorasyon, % 4.5 televizyon, %2’si mobilya ürünlerine gitmiş. Super Bowl reklamları ise her zaman ayrı bir merak konusudur. Bu reklamlar hem çok pahalıdır, hem de markalar bu organizasyona özel reklamlar yayınlarlar. Sadece markalar mı? Şarkıcılar da bu arayı iyi değerlendirirler, tıpkı Justin Timberlake’in 2004 Super Bowl devre arası şovunda Janet Jackson’ın üstünü yırtıp göğüslerini ortaya çıkarması ve bu skandalla birlikte aylarca gündemde kalması gibi :)

* AdAge – Super Bowl Consumer Spending to Hit $10 Billion
 

Benzer Yazılar

2 Responses to Şampiyonlar Ligi mi? Dünya Kupası mı? Hayır, Super Bowl!
  1. Selin

    Super Bowl’un muazzam bir ekonomik hacim yarattığı ve aralardaki reklamların milyon dolarları bulduğu doğru. Hatta bir yazıda Avrupa futbolunun neden ABD’de tutulmadığıyla ilgili bir tespit okumuştum: Sebebinin maçta tek bir ara olmasından kaynaklandığını söylüyordu. Tek sebebi bu olmasa bile, mantıksız da gelmiyor :)

    Bir de olaya Martin Lindstrom’un “Buyology” kitabında, American Idol programı üzerinden işlediği “ürün yerleştirme” ile ilgili yazısı açısından değerlendirirsek, 30 saniyesine 3 milyon dolar verilen bu reklamlardan çok azı akıllarda kalıyor diyebilir miyiz acaba?

  2. ... [Trackback]... [...] There you will find 62914 more Infos: marketoloji.com/2011/01/26/sa... simulation-de-pret-immobilier.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>