Bir Markanın Gelişimi: Sportaç


 

Beni yakından tanıyanlar bilir, futbol ile yakından ilgilenirim. Çocukluk günlerimden bugüne kadar futbol, hayatımın bir parçasıydı. Küçükken mahallenin çayırlarında çimenlerinde futbol oynarken, kimin hangi kramponu giydiği dikkatimi çekerdi. Böylelikle krampon ve genel olarak spor markalarıyla tanışmaya başladım. Sportaç bu markalardan birisiydi ve diğerlerine göre daha ucuzdu, hani “pazardan alınan” cinsten. “Pazardan alınan” ürün diyerek kesinlikle marka ile ilgili olumlu veya olumsuz bir yargıda bulunmuyorum. Sonuçta her markanın hitap ettiği kitle farklıdır ve o kitleye göre fiyat ve kalite belirler.

Futbol sahalarından (halı saha mı desem) biraz uzak kaldım uzun süredir ve Sportaç’ı da hiç görmedim, duymadım açıkçası, ta ki bugün Facebook’ta reklamını görene kadar. Reklam gayet şık görünüyordu, tıklayıp web sitesine gittim. Sitenin kalitesine bakakaldım. Ne yalan söyleyeyim, bu kadar başarılı bir site göreceğimi tahmin etmiyordum. Site hem markanın imajını yeniden oluşturmuş, hem de ürünler için harika bir vitrin olmuş.

Siteye buradan ulaşabilirsiniz. Tabi bir markanın tek başına web sitesiyle yeni bir kimlik kazanması mümkün değil. Tüm açılardan bu imaj gelişiminin desteklenmesi gerekiyor: ürün kalitesi, dağıtım kanalları, tanıtım çalışmaları, müşteri hizmetleri vs. Ancak en azından web sitesini gördükten sonra, markasını geliştirmek adına Sportaç’ın çaba sarfettiğini söyleyebilirim.

Ekleme: Sitenin hazır bir şablon ile hazırlanmış olma ihtimali de var. Ancak durum böyle olsa bile, sitelerine gelen potansiyel müşterilerini oldukça pozitif yönde etkileyeceklerdir.
 

Benzer Yazılar

4 Responses to Bir Markanın Gelişimi: Sportaç
 1. Sportac İnternet Ekibi

  Sportaç için yazdığın bu yazı için teşekkür ederiz. Site kurumsal kimlik çalışmalarımızın sadece bir parçası ve elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Hazır bir şablon değil (bilgilendirmek amaçlı yazıyım dedim:) ). Bu arada sportaç reklam ve kurumsal kimlik danışmanı Engin Uzun beydir. http://www.enginuzun.com dan ayrıntılı bilgilere ulaşabilirisiniz.

 2. Mert Canlı

  Özellikle sitenin hazır şablon olmadığını bilmek sevindirdi beni. Gönül rahatlığı ile çok başarılı olmuş diyebilirim :)

 3. Trackback: liefdesverdriet
  ... [Trackback]... [...] Read More: marketoloji.com/2011/01/18/bir-markanin-gelisimi-sportac... exterug.info/liefdesverdriet
 4. Rony

  Jens, that’s true. That part is a little bit sgrante. It is also making the iPod look like an old fashion product. Maybe they want all iPod owners to be iPhone owners? If so, then we are talking about loads of iPhones

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>