Gel gel! Zayıflamaya Gel! Aramıza Katıl, Itaat Et, Sev, Sevil!


 

Fitness, yoga, pilates, 32 beden derken spor salonlarının popülerliği tavana vurdu, zayıflamaksa adeta pazarlama aracı oldu çıktı. Spor yapmak sağlıklı yaşamak için şart ama iş hava atmaya dönüştüğünde olay bambaşka bir boyuta büründü.

Mayadrom Sports Center’da birileriyle tanışmayı ummaktan, statü sahibi olmaya kadar uzanan bir yol bu, kolay değil! Indirimli masaj seansları, yoga felsefesi, pilates ve fitness artık müthiş şekilde büyüyen bir pazar. Hatta öyle ki bunları yapmayan kitleler neredeyse dışlanıyor.

Üstüne üstlük zayıflama hapları da her internet sayfasında banner olarak karşımıza çıkıyor. Kalp krizi, sağlıksız zayıflama, sonucu ölüm olabilecek her şeyi bir kenara iterek bu hapları kullanmaya yönelen kitleler ve bu korkunç hapları para uğruna destekleyen ünlüler… Nadide Sultan ve Seda Sayan’ın zayıflama sırlarını hepimiz hatırlarız. Lahana hapı, Elma Krom tadında büyük tehditler. Egzersiz ve sağlıklı yaşamı benimsemeden zayıflayabileceğini sanmak aslında büyük zayıflık.

Geçen gün gördüğüm bir banner ise aynen şöyleydi: “terlemeden, yorulmadan, koşmadan iki beden zayıflayın” Tamam zayıflayın ama merak ediyormusunuz acaba nasıl? Bir hap beni nasıl inceltebilir ki, içinde ne var mesela? Bu soruları sorarsak, her mantıklı insan gibi 4.3.2.1 tarzında hapların ne tür bir tehdit olduğunu kavrayabiliriz. Ama pardon bizim toplumumuzda düşünme, sorgulama ve soru sorma problemi vardı değil mi? Ancak reklamlara ve modaya itaat etmeyi çok iyi biliriz!

İşte böyle gün gelir, spor da moda olur bu ülkede, zayıflamak da, garip içerikli sağlıksız haplar da olmadı spa masajı da… Reklamlar karşısında boynumuz kıldan ince. Aman Uzak Doğu felsefesini benimsemeyi unutmayın, hem belki mercimek seven, pilates ustası (!) o ünlü kadın gibi siz de spor salonunda müstakbel ve potansiyel eşinizle tanışırsınız, ne de olsa spor artık çok popüler! Sağlıklı yaşam bahane, havalı olmak şahane! Emirlere uyun, kendinizi kuş gibi özgür hissedin…

Benzer Yazılar

2 Responses to Gel gel! Zayıflamaya Gel! Aramıza Katıl, Itaat Et, Sev, Sevil!
  1. Fatih Bektaş

    Bu yazının üstüne bir de Requiem For A Dream izleyelim tam olsun. ;)

  2. seda

    süper olur :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>