MySpace’e Yer Kalmıyor!


 

2010′un aşağı yukarı ”Facebook Yılı” ilan edilmesinden kısa bir süre önce MySpace, yerinde bir hamleyle sosyal ağ olma iddiasından vazgeçip, ”eğlence” ve ”medya tüketimi” başlıkları etrafında konumlanmıştı. Black Eyed Peas eşliğinde lansmanı yapılan Hijack (Ünlü isimlerin kısa bir süreliğine MySpace’e el koymaları) gibi manevraların, MySpace’in yeni konumlanmasına katkısını gözlemek için daha fazla zamana ihtiyaç duysak da MySpace’in trafik ve kar kaybının sürdüğünü gözlemek mümkün: MySpace, el değiştireceği dedikoduları eşliğinde çalışanlarının %47siyle vedalaşıyor.

Paylaşmak, bağlı kalmak ve öykü anlatmak gibi kavramlar paralelinde Facebook’un sosyal ağlarda var olmayı bir istek olmaktan çıkarıp, ihtiyaç haline getirdiği aşikar. İşin MySpace’e en fazla dokunan kısmıysa muhtemelen Fan Page ve kısa bir süre önce kullanıma açılan Groups ürünleri. Facebook’un yokluğunda, yalnızca benzer beğeni ve hayat tarzlarını paylaşan insanların MySpace’i tercih ettiği düşünüldüğünde, Facebook’un ‘nişe dokunur’ Fan Page ve Groups hamlelerinin MySpace’i iyiden iyiye hükümsüz kıldığını söyleyebiliriz.

MySpace tarafı gelişmeleri haklı bir ‘stratejik hamle’ olarak tanımlayadursun, müzisyenleri kitleleriyle ve meslektaşlarıyla tam manasıyla bağlayacak platformun Facebook olup-olamayacağını beraber göreceğiz.

Benzer Yazılar

2 Responses to MySpace’e Yer Kalmıyor!
  1. Ezgi Merdin

    nişe dokunur:)

  2. Cem Berk Aydın

    Aklıma geldiğinde benim de hoşuma gitti, yalan yok:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>